Februar je podiral temperaturne rekorde, in to celo bolj, kot so pričakovali. Po uradnih podatkih ameriške vesoljske agencije Nasa je bila globalna temperatura za kar 1,35 stopinje Celzija višja od povprečja med letoma 1951 in 1980. Drugi mesec leta je s tem za 0,2 stopinje "izboljšal" rekord, postavljen v prvem mesecu. Letošnji januar je bil namreč za 1,14 stopinje toplejši od povprečja.
Ti podatki bi morali še zadnje skeptike prepričati, da je globalno segrevanje dejstvo, pa tudi, da je zanj v veliki meri odgovoren človek. Res je sicer, da je del krivde mogoče pripisati tudi El Ninu, a je tudi res, da je letošnji februar za skoraj pol stopinje toplejši od tistega leta 1998, ko je bil ta pojav najmanj tako močan kot letos.
Z drugimi besedami, svet se vse hitreje bliža meji dveh stopinj Celzija nad temperaturami iz predindustrijskih časov, to pa je meja, za katero se znanstveniki strinjajo, da je ne smemo preseči, saj bi bile posledice katastrofalne. Nekaj dokazov za to že imamo, v svojem blogu pišeta Jeff Masters in Bob Henson, ki preučujeta gibanje temperatur po svetu. Februarske podatke sta opisala z besedo "šokantno".
Februarja so v kar treh državah po svetu zabeležili katastrofalne vremenske dogodke, ki so povzročili škodo enako najmanj štirim odstotkom njihovega BDP. To je enako, kot če bi Združene države hkrati zadelo pet orkanov Katrina. V Vietnamu in Zimbabveju je z vso močjo udarila suša, Fidži pa je uničil tajfun Kesana. V letu 2015 je bilo takih dogodkov devet, leta 2014 pa en sam. Letos pa so se v enem samem mesecu zvrstili kar trije.
Takole se je od leta 1880 segreval naš planet:
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.