Na sojenju proti nekdanji ukrajinski premierki Juliji Timošenko je danes kot priča tožilstva nastopil bivši predsednik in njen nekdanji zaveznik Viktor Juščenko. Njegovo pričanje je v veliki meri podprlo trditve tožilstva, da je bila pogodba o dobavi ruskega plina, ki jo je podpisala Timošenkova, neugodna za državo.
Timošenkovo je pred sodišče pripeljala pogodba o dobavi ruskega zemeljskega plina, ki jo je kot tedanja ukrajinska premierka leta 2009 podpisala z ruskim premierjem Vladimirjem Putinom. S podpisom pogodbe, ki naj bi po trditvah tožilstva ukrajinske davkoplačevalce stala več sto milijonov ameriških dolarjev, naj bi zlorabila svoja pooblastila.
Juščenko je v nabito polni sodni dvorani dejal, da ni imel pooblastil, da bi Timošenkovi, ki je vlado vodila v času njegovega predsednikovanja, preprečil podpis pogodbe z Rusijo, čeprav se mu je zdela slaba.
Kot je dodal, je Timošenkova najprej zavrnila bolj sprejemljivo ceno, ki so jo postavili Rusi, nato pa bila prisiljena sprejeti nove pogoje Rusije, ki so vključevali veliko višjo ceno plina. Timošenkova naj bi na določeni točki spoznala svojo napako in želela pristati na prvotne pogoje, na katere pa Rusi niso bili več pripravljeni.
Timošenkova in Janukovič sta bila tesna zaveznika v času oranžne revolucije v letih 2004 in 2005, ki je z oblasti spodnesla proruske politike in nekdanji sovjetski republiki prinesla prvo demokratično izvoljeno vlado. Sprla sta se zaradi različnih pogledov na reforme, energetsko politiko in imenovanja ministrov. Timošenkova je danes zavrnila možnost navzkrižnega zaslišanja Juščenka. "To ni prostor, kjer bi razpravljala o razlikah med nama. Ne bom te nadlegovala," je dejala.
Obtoženka je na sojenje tudi danes prišla iz pripora, kamor jo je 5. avgusta zaradi kršitev sodnega postopka poslal sodnik. Sodišča v Kijevu, med drugim tudi prizivno, so doslej zavrnila že sedem pozivov njenih svojcev in prijateljev, naj jo izpustijo ob plačilu varščine.
Femen proti zaprtju voditeljice opozicije
Članici ženske ukrajinske organizacije Femen pa sta na za združenje tipičen način izrazili protest proti sojenju nekdanji premierki. Pred sodiščem sta skočili na zaporniško vozilo in razgalili svoji oprsji. S tem dejanjem sta presenetili številne policiste, ki so sicer pazili na bližnji protest podpornikov Timošenkove. Pri tem sta vzklikali, da bi se morali v vozilu znajti policisti in politiki. "To vozilo je rezervirano za bandite ... recepcija je odprta," sta se drli na vozilu, potem pa so na streho splezali tudi policisti in ju z nje odstranili.
Take akcije Femena, ki se bori za pravice žensk, so precej pogoste. Tako so že protestirale proti seksturizmu v Ukrajini in tudi proti odnosu do žensk na Bližnjem vzhodu. Organizacija je bila kritična tudi do Timošenkove, ko je bila na oblasti, protestirala pa je tudi proti sedanjemu premierju Viktorju Janukoviču.
Femen je sporočila, da je ta protest proti umazani vojni med dvema kriminalnima tolpama, ki je ljudem predstavljena kot vojna med dobrim in zlim. Predstavnica Femena, ki danes ni sodelovala v protestu, pa je povedala, da je bil namen akcije člane Janukovičeve stranke opozoriti, da so s tem, ko so "opozicijo strpali v zaporniška vozila, ta rezervirana tudi za njih". Predstavnik policije pa je sporočil, da sta ženski priprti zaradi huliganstva. Po zakonu bosta opozorjeni ali pa oglobljeni.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.