
Tožilstvo za članice skupine Pussy Riot, ki so 21. februarja v mini krilih skočile pred oltar cerkve Jezusa Odrešenika v Moskvi in zapele nekaj verzov pesmi, ki je obsodila odkrito podporo Ruske pravoslavne cerkve Putinu v kampanji pred predsedniškimi volitvami, zahteva tri leta zapora. Trojica je sicer obtožena huliganstva, za kar je predvidena kazen do sedem let zapora.
"Moramo jih izolirati, izločiti iz družbe," je na sodišču dejal državni tožilec Alexei Nikiforov. Skupaj z ostalimi tožilci je zagovarjal možnost, da bodo dekleta ponovila prekršek, če ne gredo v zapor.
Tožilci so pojasnili, da so se dekleta, ko so jih poskušali odstraniti izpred oltarja, upirala in resno kršila javni red. S takim nespoštljivim vedenjem so užalile vernike, so še dodali. Bogokletstvo je najhujši etični zločin, so opozorili. Kot menijo, je šlo za provokacijo, s katero so hotela dekleta očrniti klerikalno doktrino, in kar dokazuje, da je dejanja članic Pussy Riot vodilo versko sovraštvo, pri čemer bi lahko šlo za "zlonamerno huliganstvo".
Tri dekleta, 24-letna Marija Aljohino, 23-letna Nadedža Tolokonikova in 29-letna Jekaterina Samučevič, vztrajajo pri svoji izjavi, da jih ni vodilo versko sovraštvo, hotele so izraziti le svoje politično prepričanje.
Nikiforov pa je pri tej trditvi dejal, da v pesmi, ki so jo zapele v katedrali, ni bilo omenjeno nobeno ime iz političnega sveta, razen Putinovega. Kot je pojasnil tožilec, so to storile, da bi se poslušalcem zdelo, da je pesem politično motivirana.

Tožilstvo je dekleta predstavilo kot nevarne feministke. "Vse obtožene govorijo o tem, da so feministke in da je to dovoljeno v ruski ortodoksni cerkvi," je dejala Jelena Pavlova, odvetnica ene od devetih žrtev, ki so dejale, da so jih članice skupine Pussy Riot užalile. "To se ne ujema z realnostjo. Feminizem je smrtni greh," je še dejala odvetnica.
"Izjave tožilstva so sramotne"
Odvetnica skupine Pussy Riot Violetta Volkova je obsodila izjave tožilstva in dejala, da so sramotne. Poudarila je, da se bodo obrnili na Evropsko sodišče za človekove pravice, ker rusko sodišče ne pristopa pravično do primera.

"Niso nam dali priložnosti, da bi govorili z obtoženimi. To, da se lahko posvetujemo med seboj, so prazne besede, laži. Državno tožilstvo je naredilo vse, kar je v njihovih močeh, da bi nam odrekli naše pravice," je bila kritična Volkova.
Na obtožbe o bogokletju se je odzval drugi odvetnik obrambe Mark Feigin, ki je dejal, da je v Rusiji cerkev ločena od države in da v kazenskem zakoniku ni nobenih navedb o bogokletju. "Zakaj Rusija ni teokratska država? Če ustava priznava, da obstaja bog, bi razumeli, da cerkvene norme vdirajo v kazenski zakonik," je povedal. "Sam sem vernik in s svojim dejanjem so me užalile, a to ni prekršek, ki bi ga lahko obravnavali kot zločin," je poudaril.
Nadaljevanje sojenja so spremljali protestniki, ki so pozivali oblasti, naj izpustijo dekleta. Primer Pussy Roit je sprožil tudi val neodobravanja med slavnimi osebami, ki oblasti prav tako pozivajo, naj dekleta izpustijo. Med temi je tudi Madonna, ki je v Moskvi zaradi koncerta. Pevka je pozvala ruske oblasti, naj deklet ne pošljejo v zapor. Dejala je, da bi to bila tragedija.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.