Začetek sojenja štirinajstim članom kartela je spremljala poostrena varnost ob prihodu in privedbi obtoženih. Morda tudi zato, ker naj bi prvoobtoženi, Aleš Zupančič z vzdevkom Kapo in Bazenar, ki ga tožilstvo bremeni, da je bil od leta 2019 vodja kriminalne združbe, skušal organizirati pobeg iz pripora.
"Ne, moj klient ni pripravljal pobega, samo zbiranje obvestil je v fazi na tožilstvu. Tako, da smo v zvezi s tem zaprosili tožilce, da nam dajo podatke in da vidimo, kaj je na tem in tudi v zvezi s tem pobegom, ki se mu očita. Moj klient še ni podal nobene izjave," razlaga odvetnica prvoobtoženega Monika Mavsar.
Prav zaradi te domneve Policije je sodnik odredil, da Zupančič v priporu ne sme imeti nobenih elektronskih naprav, prek katerih bi lahko pobeg organiziral, zaradi česar pa je njegova odvetnica zahtevala izločitev sodnika, kar je sodnik zavrgel. Tako je tožilka po sedmih mesecih danes prebrala obtožnico. "Tožilstvo različnim članom hudodelske združbe pod vodstvom Aleša Zupančiča očita različne vloge pri proizvodnji, prenašanju, hrambi, organiziranju transporta različnih vrst drog, zlasti pa tudi pri poskusu transporta velike količine kokaina v pristanišče Koper," pojasnjuje Tamara Gregorčič, višja državna tožilka.
Združba droge preprodajala v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem
Devetnajst članov združbe je krivdo že priznalo, 14 se še sodi. Združba je po besedah tožilke preprodajala različne droge v Sloveniji, na Hrvaškem in v Avstriji. Proizvajala je heroin in amfetamine in organizirala transport kokaina iz Ekvadorja v Luko Koper. Najprej 30 kilogramov kot poskus za večje količine. Pri tem pa so tajnim sodelavcem naročili, da najdejo v luki ljudi, prek katerih bi se kokain iz Južne Amerike v luki raztovoril.
"Imeli so tudi določene dogovore, kako bodo prirejeni zabojniki, ki se bodo pripeljali iz Južne Amerike, v katerih bi se nahajala ta droga. Tako, da bi bilo to lažje raztovoriti. Prav tako pa, da bi bilo lažje prepoznati, za katere zabojnike gre," še dodaja Gregorčičeva. Zupančič krivdo zanika, njegova odvetnica pa pravi, da pri njem niso našli kriptiranega telefona, niti ni bil v stiku z nobenim tajnim sodelavcem.

"V samem spisu niti ne obstajajo konkretni dokazi, ki bi podpirali te trditve in obtožbe," razlaga Mavserjeva. "Dokazi so se v predmetni zadevi zbirali tudi s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, ki so po mnenju tožilstva brez dvoma prinesli take zaključke, da so očitki vsem članom popolnoma utemeljeni," pravi Gregorčičeva.
In dodaja: Zupančič ni bil prvič obsojen in mu je znano, kako se zbirajo dokazi v kazenskem postopku, zaradi česar je bil tudi toliko bolj previden. Del vodenja hudodelske združbe pa da je izvajal tudi že iz vikend zapora.

KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.