Na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije se je danes začelo sojenje nekdanjemu poveljniku bosanskih Srbov Ratku Mladiću. 70-letnik, obtožen vojnih zločinov med vojno v BiH, je pred sodišče znova stopil skoraj leto dni po tem, ko so ga 26. maja lani po 16 letih skrivanja prijeli v Srbiji.
Mladić, ki je videti bolehen, je ob prihodu v sodno dvorano z dvigom palca pozdravil privržence, ki so ga spremljali s tribune.
Sojenje se je začelo z uvodnim nagovorom tožilstva. Tožilec David Groome je na začetku izpostavil izjavo 14-letnika, čigar oče in stric sta bila med 150 moškimi, ki so jih sile bosanskih Srbov ubile novembra 1992. Kot je poudaril, je Mladić poboje nadaljeval do leta 1995, vrhunec pa je bil pokol v enklavi Srebrenica, kjer je bilo ubitih več kot 8000 Bošnjakov.
Groome je nato sodnikom pokazal video posnetek obstreljevanja tržnice Markale v Sarajevu. Po njegovih besedah so bili vsi napadi del načrta, po katerem bi dele BiH "očistili" nesrbskega prebivalstva.
Napovedal je, da bo tožilstvo na sojenju nedvomno dokazalo, da je bila "Mladićeva roka" v vseh zločinih, ki so jih njegove sile storile nad tisoči državljanov BiH "samo zato, ker niso bili srbske narodnosti". Skupni imenovalec teh zločinov je bila namera, da se trajno odstranijo Bošnjaki in Hrvati z območij, ki so si jih prisvajali Srbi. Poudaril je, da so zločini Mladićevih sil ponekod dosegli raven genocida.
Mladića je tožilec obtožil, da je imel Sarajevo med obleganjem "v svoji dlani" in da ni niti najmanjše dileme, da je po pooblastilu predsednika Republike srbske Radovana Karadžića "nadziral obstreljevanje Sarajeva". Navedel je grožnjo, ki jo je Mladić izrekel častniku Unproforja: "Prepričani bodite, da se bo Sarajevo treslo ... Padlo bo več granat kot v vsej vojni". Dnevno so na mesto sile bosanskih Srbov v povprečju izstrelile 329 granat, umrlo je najmanj 11.541 ljudi.
Z roko čez vrat zagrozil prisotnim
Mladič je med nastopom tožilca občasno prikimaval in si delal zapiske, med opisom zločinov, za katere je obtožen, pa je celo zasmehoval svojce žrtev. V oči je pogledal eno od članic združenja Matere Srebrenice med gledalci, se ji nasmehnil in si z roko potegnil čez vrat v gibu, kot da bi prerezal vrat. Sodnik ga je opozoril, naj se osredotoči na sodno dvorano in naj se izogiba "neprimernim interakcijam".
Nagovor sodnikov je Mladić zavrnil. O krivdi se na drugem nastopu pred sodiščem 4. julija lani ni želel izreči, zato je sodnik zapisal, da se je izrekel za nedolžnega. Vztraja pa, da je le vodil bosanske Srbe pri uresničevanju njihove legitimne pravice.
Česa ga bremenijo?
Mladića sodišče v enajstih točkah obtožuje za vojne zločine, zločine proti človečnosti in genocid med vojno v BiH, ki je med letoma 1992 in 1995 zahtevala najmanj 100.000 življenj. Bil je poveljnik sil bosanskih Srbov med obleganjem Sarajeva in genocidom v Srebrenici. Za genocid je obtožen v dveh točkah – za poboj 8000 Bošnjakov v Srebrenici julija 1995 in v nekaj občinah v BiH v letu 1992.
Tožilstvo ima kar 413 prič
Po sedanjem razporedu naj bi tožilstvo s predstavitvijo dokazov začelo 29. maja, ko naj bi tudi povabilo prve od napovednih skupno 413 prič. Predsedujoči sodnik Alphons Orie je sicer danes v sodni dvorani dejal, da sodišče razmišlja o preložitvi predstavitve dokazov zaradi napak tožilstva pri predstavljanju dokazov obrambi.
Pred sodiščem protestirali svojci žrtev iz Srebrenice
Pred poslopjem sodišča so medtem protestirali svojci žrtev iz Srebrenice, ki so Mladiča označili za "največjega klavca na Balkanu". Pred sodiščem se je zbralo okoli 25 žensk in otrok iz združenja Matere Srebrenice. Med drugim so imeli transparente, na katerih je pisalo "Hočemo pravico za žrtve Srebrenice".
KOMENTARJI (527)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.