Odvetnik Radovana Karadžića Marko Sladojević je danes potrdil, da nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov ne bo na sojenje tudi v torek. "Karadžić samo želi, da bi mu omogočili pravično sojenje, tako da bi mu odobrili še deset mesecev za pripravo obrambe in začetek sojenja in nikakor ne želi ovirati sodnega procesa," je pojasnil član odvetniške ekipe Karadžića Goran Petronijević.
Odvetnik je izpostavil še, da osemčlanska odvetniška ekipa ob pomoči še 15 strokovnjakov že leto dni obravnava material, ki obsega 1,1 milijona strani, 45.000 dokazov in več kot tisoč ur avdio in video posnetkov. "Skupina zagovornikov, ki bi jo postavilo haaško sodišče, bi za priprave na sojenje potrebovala najmanj dve leti, mi pa zahtevamo le devet mesecev," je dejal Petronijević.
Po 15 minutah prekinili sojenje
Sodnik O-Gon Kwon je sojenje nekdanjemu političnemu voditelju bosanskih Srbov Radovanu Karadžiću pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije preložil na jutri ob 14.15, vendar se tudi tega sojenja Karadžić ne bo udeležil.
Sojenje bi se sicer moralo začeti danes, vendar se Karadžić na sojenju ni pojavil, zato so sojenje po 15 minutah preložili. Po Kwonovih besedah bodo sodniki razmislili o tem, da bi Karadžiću dodelili odvetnika, če bo tudi v prihodnje bojkotiral sojenje. Karadžić, ki zanika vse obtožbe, se sicer zastopa sam. Jutri naj bi se sojenje začelo z uvodnim nagovorom tožilstva.
Da bi lahko bojkotiral sojenje, je sicer Karadžič nakazal že pred tem. "Obveščam vas, da moja obramba ni pripravljena za sojenje, ki bi se moralo začeti 26. oktobra, zato se tega dne ne bom pojavil pred vami," je minuli četrtek haaškemu sodišču sporočil Karadžić.
V Haagu tudi protesti
Na današnji začetek sojenja se je že konec tedna odpravilo več avtobusov s predstavniki združenj žrtev srebreniškega pokola in drugih zločinov v BiH. Okoli 100 mater žrtev genocida v Srebrenici je danes še pred začetkom procesa protestiralo pred poslopjem haaškega sodišča. Pri tem so razvile transparent, na katerem so bila izpisana imena vseh žrtev genocida v Srebrenici.
Okoli 30 mater žrtev vojne v BiH je bilo danes navzočih tudi v dvorani haaškega sodišča, ob preložitvi sojenja pa so glasno izrazile nezadovoljstvo. "To je tako, kot bi nas še enkrat ubili," je pred novinarji izjavila 62-letna Munira Šubasić, ki je svojce izgubila v genocidu v Srebrenici. "Ne želimo, da Karadžić nadzira naša življenja. Danes sem prišla, da bi pokazala, da obstajamo," je dodala.
"Želimo, da se Karadžiću sodi," je dodala Bakira Hašečić, ki je bila med vojno večkrat posiljena. "A ne bi bila presenečena, če se ne bo nikoli pojavil pred roko pravice," je dodala.
Nekdanji vodja bosanskih Srbov, obtožen genocida, zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov med vojno v BiH, se bo branil sam, v preteklosti pa je od sodišča zaman zahteval, naj preloži začetek procesa. Sodišče mu ni ugodilo, češ da je imel od julija lani dovolj časa, da se pripravi na sojenje. 64-letni Karadžić, ki so ga v Beogradu aretirali julija lani, sicer trdi, da je nedolžen.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.