V italijanskem mestu Grosseto se je končala prva obravnava v sodnem procesu proti kapitanu ponesrečene italijanske križarke Costa Concordia Francescu Schettinu, ki je obtožen večkratnega uboja iz malomarnosti in pobega s potapljajoče se ladje.
Medtem ko se je zaslišanja udeležilo tako veliko število ljudi, da so ga morali prirediti v tamkajšnjem gledališču, vsi hoteli v mestu pa so zasedeni, pa se Schettino na obravnavi ni pojavil. Njegov odvetnik je izrazil zaskrbljenost za varnost svojega klienta, ki je v hišnem priporu v domačem kraju v bližini Neaplja.
Se je pa zato na obravnavi zbralo več sto ljudi, med njimi odvetniki, strokovnjaki in preživeli. "Pričakujem zgledno kazen. Kapitan je odgovoren za našo nesrečo in mora za to plačati. Tu smo tudi v imenu žrtev nesreče," je ob začetku zaslišanja dejal eden od preživelih.
"Opazoval sem Schettina in štiri druge člane posadke, ko so zapuščali ladjo. Veliko časa je preteklo, preden smo zaslišali alarm. Veliko ljudi bi lahko rešili, če bi ravnali drugače. Na srečo nisem storil tistega, kar nam je svetovala posadka, in sicer, naj se vrnem v kabino. Tako sem se lahko rešil," pa je dejal odvetnik iz Sicilije.
Odvetnik: Rešil je na tisoče življenj!
Da je pred začetkom sojenja kapitan prestrašen in depresiven, je sporočila njegova družina. Njegov svak Maurilio Russo je povedal, da se Schettino dobro zaveda, da so bila na morju izgubljena življenja, še posebej pa ga je pretresla smrt petletne deklice. "Ni pošast, je dober človek,“ je povedal za BBC. "Depresiven je in prestrašen. Vse skupaj je postala medijska gonja proti njemu," je dodal.
Eden od Schettinovih odvetnikov, Paolo Bastianini, pa verjame, da bodo črna skrinjica in še nekateri drugi dokazi, ki jih bodo predložili sodišču, Schettina pokazali v boljši luči. "Prepričani smo, da bomo dokazali, da njegove besede držijo. Kot na primer dejstvo, da se ladja ni ustavila tako blizu obale po naključju, pač pa jo je on iz globokega morja vodil tja.“ Schettino namreč vztraja, da je ladjo, potem ko je ta zadela ob skale, spretno pripeljal v plitvino, da bi lahko rešil potnike. "S tem je rešil več tisoč življenj!“ še pravi njegov odvetnik.
Kaj se je dogajalo na obravnavi?
Na današnji obravnavi so državni tožilci predložili dokazni material proti kapitanu. "Hočemo predložiti celotno dokazno gradivo o dogodkih na poveljniškem mostu pred in po tem, ko je ladja nasedla," je dejal odvetnik Francesco Verusio. Imenovali so tudi strokovnjake, ki bodo analizirali podatke črne skrinjice s ponesrečene ladje. Po navedbah Verusia bi strokovnjaki lahko za analizo podatkov črne skrinjice potrebovali tudi do tri mesece. Obenem je dejal, da bodo na današnji celodnevni obravnavi prevladovale "proceduralne bitke".
Obravnave se je udeležil tudi odvetnik družbe Costa Crociere Marco De Luca, ki je dejal, da "družba preživlja težke čase, vse pa bodo naredili, da se oddolžijo potnikom".
Schettinu grozi skupno 2.697 let zaporne kazni
Schettinu v primeru obsodbe grozi 15 let zaporne kazni za vsako smrtno žrtev v nesreči, v kateri je umrlo 25 ljudi, sedem pa jih še pogrešajo. Za sam brodolom je sicer predvidena kazen deset let zapora, dodatna zaporna kazen pa Schettinu grozi, ker je z ladje zbežal pred potniki in zanje ni primerno poskrbel. Po navedbah dokumenta državnih tožilcev iz Grosseta kapitanu, ki je trenutno v hišnem priporu v svojem stanovanju blizu Neaplja, grozi skupno najmanj 2.697 let zaporne kazni.
Schettino, ki so ga mediji poimenovali tudi "kapitan strahopetec", je eden od devetih ljudi, proti katerim poteka preiskava zaradi nesreče. Med njimi so tudi trije predstavniki izvršnih oblasti družbe Costa Crociere in pet članov posadke.
Po navedbah poročil, ki so bila objavljena v četrtek, naj bi na krovih dveh ladij iz flote družbe Costa Crociere, med katerima je tudi Costa Concordia, prirejali zabave, osebje pa naj bi redno uživalo kokain in alkohol. Nekatera poročila so tudi navajala, da je bil kapitan v času nesreče v družbi 25-letne moldavske plesalke Dominice Cemortan. Slednja je po pisanju italijanskega dnevnika La Stampa povedala, da je bila kapitanova gostja in da je vanj zaljubljena.
V javnost so medtem pricurljala tudi poročila, da je Schettino junija 2010 kot kapitan križarke Costa Atlantica prehitro zapeljal v nemško pristanišče Warnemunde in trčil v luksuzno linijsko ladjo. Časnik La Stampa je namreč objavil pismo, v katerem je družba Costa Crociere kapitana obvestila, da je vozil prehitro in na ladji Aida Blu povzročil gmotno škodo.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.