
Potem ko je lahko končno spet objel svoja starša, ki sta, ker sta mu želela omogočiti manj znano zdravljenje, končala celo v priporu, je za 5-letnega hudo bolnega britanskega dečka Ashyo Kinga danes sledilo še več dobrih novic.
Višje sodišče je pritrdilo želji staršev in dovolilo, da dečka odpeljejo v Prago na protonsko terapijo, čemur so britanski zdravniki, ki dečku po obsežni operaciji tumorja sicer napovedujejo, da bo najbrž živel le še nekaj mesecev, dolgo oporekali.
Starša sta zato otroka na lastno pest odpeljala iz države, se odpravila v Španijo, kjer bi prodala počitniško hišo in tako zbrala denar za zdravljenje, katerega cena se giblje od 30.000 do 100.000 evrov, od tam pa sta načrtovala pot v Prago, a so ju oblasti ujele in poslale v pripor. Sodišče je zdaj stopilo na stran staršev, popuščajo pa tudi v britanski bolnišnici, ki je sprožila gonjo zoper družino – stopili so namreč v stik s češkimi zdravniki, ki bodo skrbeli za dečka.
Protonska terapija je zdravljenje, ki se ga v tujini poslužujejo tudi slovenski bolniki z rakom. Da je zdravljenje s protonskimi žarki učinkovitejše od kemoterapije ali obsevanja z rentgenskimi žarki, sicer ni dokazano, je pa po mnenju strokovnjakov boljša izbira pri nekaterih oblikah raka, med drugim pri bolnikih s pljučnim rakom, pri bolnikih, pri katerih je operacija prenevarna in pri primeru, ko so pacienti otroci, saj naj bi povzročala bistveno manj stranskih učinkov.
Če lahko klasično sevanje povzroči mutacije v zdravem tkivu in nastanek raka nekaj let kasneje, naj pri protonski terapiji te nevarnosti ne bi bilo. Postopek uporablja protonske žarke jedrske energije na nizki ravni. Ko ti prehajajo skozi kožo, se energija povsem sprosti v tumorju in za razliko od klasičnega obsevanja minimalno prizadene zdravo okoliško tkivo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.