Nekdanji evropski poslanec Ernst Strasser je bil eden od evropskih poslancev, ki so bili v središču korupcijske afere, ki jo je marca 2011 razkril britanski časnik Sunday Times. Novinarji britanskega časnika so se takrat pod krinko lobistov z več poslanci Evropskega parlamenta, med katerimi je bil tudi slovenski poslanec Zoran Thaler, dogovorili, da bodo ti v zameno za denar poskrbeli za sprejetje določenih dopolnil k evropski zakonodaji na področju financ. Svoje navedbe je časnik podkrepil tudi s skrivaj narejenimi videoposnetki.
Kot je razsodilo sodišče, brez dvoma drži, da je Strasser pri pogovorih z novinarjema Claire Newell in Jonathanom Calvertom novembra in decembra 2010 terjal "letno plačilo 100.000 evrov za vplivanje na zakonodajo v Evropskem parlamentu".
Sodnik ni verjel njegovi zgodbi
Strasserjeve trditve, da je imel novinarja za tajna agenta, je sodnik Georg Olschak označil za ene najbolj nenavadnih, kar jih je slišal v svoji 20-letni karieri.
Kot je namreč na sodišču trdil nekdanji avstrijski notranji minister, je menil, da sta britanska novinarja v resnici ameriška tajna agenta, ki ju je želel razkrinkati. "Bilo mi je jasno, da sta sleparja, ki nista to, za kar se izdajata," je na sodišču dejal 56-letni Strasser.
A njegove trditve je spodbijala že državna tožilka Alexandra Maruna. Kot je dejala v današnjem zaključnem govoru, je Strasser želel z lažnima lobistoma skleniti posel, ne pa odkriti njune prave identitete.
Maruna je dejala, da je Strasser zlorabil svoj mandat, da bi sam obogatel. To pa po njenem prepričanju maje temelje demokracije. Strasser je bil podjetnik, ki je poskušal skleniti posel, je ocenila Maruna. Da na koncu ni prejel nobenega denarja, po njenih besedah ni pomembno za obsodbo. Kot je poudarila že ob začetku sojenja novembra lani, je že zgolj s privolitvijo storil kaznivo dejanje podkupovanja.
Vpletenosti v afero so bili poleg Strasserja osumljeni še trije evropski poslanci – Slovenec Zoran Thaler, Romun Adrian Severin in Španec Pablo Zalba Bidegain. Thaler in Strasser sta, ko je zadeva prišla na dan, kot evropska poslanca odstopila.
Olaf pri Thalerju ni našel dokazov o nepravilnostih
Evropski urad za boj proti goljufijam (Olaf) v okviru preiskave primera Thaler ni našel dokazov o nepravilnostih, na podlagi katerih bi lahko uvedli disciplinski ali kazenski postopek. Preiskavo je Olaf končal decembra 2011.
Je pa maja lani Nacionalni preiskovalni urad (NPU) proti Thalerju podal kazensko ovadbo na specializirano državno tožilstvo v Ljubljani. To je nato septembra lani vložilo zahtevo za preiskavo na okrožno sodišče v Ljubljani.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.