Tožbo proti politiki, ki jo je leta 1994 kot kompromis med konservativnim vojaškim vrhom in lastnimi političnimi podporniki uvedel predsednik Bill Clinton, je že leta 2004 vložila skupina republikanskih homoseksualcev iz organizacije "Republikanci iz brunarice". To je skupina okrog 19.000 homoseksualnih republikancev, ki zagovarja pravice istospolno usmerjenih.
Ameriška zvezna sodnica Virginia Phillips je tako odločila, da je prepoved odkritega služenja homoseksualcev v vojski neustavna. V svoji odločitvi je Phillipsova zapisala, da politika "ne sprašuj in ne govori" negativno vpliva na bojno pripravljenost v oboroženih silah. Napovedala je, da bo v tednu dni izdala prepoved izvajanja politike, vladni odvetniki pa so napovedali pritožbo. Ameriški predsednik Barack Obama je sicer napovedal odpravo politike, vendar skozi kongres.
Obrambni minister Robert Gates, ki prav tako podpira odkrito služenje homoseksualcev v vojski, je ukazal revizijo politike in prosi za potrpežljivost. Vladni odvetniki trdijo, da gre za politično vprašanje in da sodnica nima pravice izdati prepovedi na nacionalni ravni.
Med tožbo je sicer prišel na dan podatek, da je bilo zaradi politike, ki prepoveduje vprašanja o spolni usmerjenosti vojakov in vojakinj in homoseksualcem nalaga, da svojo usmerjenost skrivajo, od leta 1994 odpuščenih 13.500 vojakov in vojakinj.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.