Višje sodišče v Londonu je odločilo, da mora o sprožitvi postopka za brexit oziroma o začetku pogajanj o izstopu Velike Britanije iz EU odločati britanski parlament. Vlada britanske premierke Therese May je namreč doslej vztrajala, da je sprožitev postopka za brexit v njeni pristojnosti, zdaj pa je sodišče odločilo, da mora predhodno dobiti soglasje parlamenta.
Na višje sodišče, ki je pristojno za prvostopenjsko obravnavo pomembnih primerov na območju Anglije in Walesa, se je obrnila skupina državljanov različnih profilov, ki so vztrajali, da se procesa izstopa iz EU ne more sprožiti brez zakona, ki bi ga sprejel parlament. Njihovemu mnenju je zdaj pritrdilo sodišče.
"Sodišče ne sprejema argumentov vlade, temveč sprejema glavni argument pritožnikov," je sporočilo sodišče v Londonu v svoji odločitvi.
Vlada nima posebne kraljeve pravice oz. izvršnega privilegija, da se o brexitu z EU pogaja brez zavezujočega glasovanja parlamenta, je sporočilo sodišče.
Posebne kraljeve pravice so skupek pravic v rokah krone, ki segajo v srednji vek, danes pa so v rokah ministrov. Uporablja se jih za nekatera področja zunanje politike, ki jih je parlament prepustil vladi.
"Temeljno pravilo britanske ustave je, da je parlament suveren in lahko sprejme ali razveljavi kateri koli zakon, za katerega se odloči," je še poudarilo sodišče.
Britanska vlada je že sporočila, da se bo pritožila na odločitev višjega sodišča.
"Vlada je razočarana nad odločitvijo sodišča. Država je na referendumu, ki ga je potrdil parlament, glasovala za izstop iz EU in vlada je odločena izid referenduma spoštovati. Pritožili se bomo," so zapisali v sporočilu, ki so ga objavili na Downing Streetu.
Zadeva bo v primeru pritožbe šla na vrhovno sodišče, kjer naj bi bila obravnava v začetku decembra.
Po oceni opazovalcev se bo zaradi današnje odločitve sodišča izstop Velike Britanije iz EU zavlekel. Premierka je sicer načrtovala, da bi London 50. člen lizbonske pogodbe, ki ureja izstop države iz EU, sprožil do konca marca prihodnjega leta. Pogajanja naj bi trajala dve leti.
Odvetnica pritožnikov Gina Miller je v odzivu na odločitev sodišča poudarila, da je bistvo tega primera v procesu in ne v politiki. Vlado je pozvala, naj se ne pritoži, temveč naj raje sproži razpravo v parlamentu.
Eden od pritožnikov Grahame Pigney pa je današnjo odločitev sodišča označil za zmago parlamentarne demokracije.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.