V Londonu je danes potekala prva obravnava pritožbe Juliana Assangea proti izročitvi Švedski. Švedski tožilci ga želijo namreč zaslišati zaradi domnev, da je avgusta lani spolno zlorabil dve ženski, sicer prostovoljki, ki sta delali za njegov spletni portal WikiLeaks. Decembra lani so ga na podlagi mednarodne tiralice prijeli v Veliki Britaniji, sam pa obtožbe zanika.
Assange je izpodbijal februarsko odločitev sodišča o izročitvi in trdi, da bi bile s tem kršene njegove človekove pravice.
Avstralec, ki je od aretacije decembra lani v Londonu v hišnem priporu, prav tako trdi, da so obtožbe proti njemu politično motivirane. Obravnava bo potekala še v sredo, kdaj bosta sodnika objavila odločitev, pa še ni znano.
Assangea na sodišču zastopa vodilna britanska odvetnica za človekove pravice Gareth Pierce, ki je že napovedala, da bo primer posredovala Evropskemu sodišču za človekove pravice v Strasbourgu. Njegov drugi odvetnik Ben Emmerson je danes poudaril, da evropski zaporni nalog, ki ga je izdala Švedska in na podlagi katerega so prijeli Assangea, "ne daje pravičnega, ustreznega in točnega" opisa obtožb.
Menil je tudi, da je Assange žrtev "filozofskega in pravnega" neskladja med švedsko in britansko zakonodajo o spolnem zločinu in da ga zato London ne more izročiti Švedski. Med drugim naj bi ženska, ki Assangea obtožuje posilstva, potem ko se je zbudila in ugotovila, da ima z njo nezaščiten spolni odnos, nanj nato pristala. Po britanskih zakonih pa to ne bi bilo opredeljeno kot posilstvo, je dodal Emmerson na obravnavi, na kateri je bil navzoč tudi Assange, a ni govoril.
Če bo Assange izročen, bo moral na Švedskem odgovarjati na obtožbe o spolnem napadu in posilstvu dveh žensk, ki naj bi ju zagrešil avgusta lani v Stockholmu.
Assange se boji, da bi ga želeli švedski organi predati ameriškim. Ameriška vlada namreč že dalj časa išče pravna sredstva, da bi proti Assangeu zaradi objave zaupnih podatkov vložila kazenske ovadbe. Assangeevi odvetniki so med drugim celo svarili, da bi lahko njihovega varovanca ZDA zaprle v svoje oporišče Guantanamo na Kubi, kjer so zaprti domnevni teroristi in sodelavci Al Kaide.
Tokrat sodni proces poteka na višjem sodišču, če bo tudi to sodišče zavrnilo Assangeeve argumente, pa jih lahko predstavi še na vrhovnem sodišču, vendar le, če mu bo uspelo dokazati, da gre za javni interes. Odločitev vrhovnega sodišča je zagotovo dokončna.
V prvem postopku, v katerem je sodišče odločilo, da ni razlogov, da Assangea ne bi izročili švedskim oblastem, je sodišče zavrnilo praktično vse dokaze njegove obrambe. Sodnik Howard Riddell je ugotovil, da so obtožbe proti Assangeu take, da bi ga morali izročiti. Zavrnil je tudi trditve obrambe, da švedske oblasti nimajo pravice izdajati evropskega zapornega naloga, in ugotovil, da je tiralica za njim povsem legalna.
40 let praznoval pod nadzorom
V izjavi za javnost je odvetniška pisarna izrazila pričakovanje, da bo višje sodišče za sprejetje odločitve o primeru potrebovalo več kot en dan, saj po navadi svojo odločitev podajo v pisni obliki.
Assange trenutno živi na podeželju na vzhodu Anglije pod strogim sodnim nadzorom. Na gležnju mora nositi elektronski trak, dnevno se mora oglasiti na policijski postaji, spoštovati pa mora tudi policijsko uro.
V nedeljo je sicer praznoval svoj 40. rojstni dan, britanski mediji pa so poročali, da je praznoval v trenutnem domu, na zabavo pa je povabil več kot sto gostov, med njimi tudi pa so bile tudi slavne osebnosti.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.