Senat posebnega sodišča v Beogradu je v petek sklenil pisanje sodbe dvanajstim obtožencem za umor nekdanjega predsednika srbske vlade Zorana Đinđića. Sodbo je sodišče obtoženim izreklo 23. maja, na 446 straneh pa je zdaj opisana analiza atentata in dogodkov povezanih z njim. Napisana sodba velja za eno najdaljših v zgodovini srbskega pravosodja.
Sodba bo, potem ko jo je v petek podpisala predsednica senata Nata Mesarović, izročena vsem obtoženim. V roku 15 dni lahko zagovorniki obtoženih vložijo pritožbo. Pritožbe so maja po izreku sodbe napovedali tako posebno tožilstvo kot večina odvetnikov obsojenih.
Senat posebnega sodišča v Beogradu je po treh in pol letih dolgem "procesu stoletja" 23. maja izrekel sodbo dvanajstim obtožencem za umor Đinđića in jih obsodil na skupno 378 let zapora. Đinđić je bil pred vladnim poslopjem v Beogradu ubit 12. marca 2003.
Prvoobtoženemu Miloradu Ulemeku Legiji, ki ga obtožnica bremeni, da je organiziral atentat, je senat sodišča odmeril 40 let zapora, kolikor je dobil tudi drugoobtoženi Zvezdan Jovanović Zveki, ki je po navedbah obtožnice z ostrostrelsko puško usmrtil premiera. Ostalih deset obtožencev je dobilo skupno 298 let zapora. Od dvanajstih obtožencev jih je sicer pet še vedno na begu in so jim sodili ter izrekli sodbo v odsotnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.