Stečajni upravitelj Aha Mure Stevo Radovanović je danes 1.077 delavcem Aha Mure od skupaj 1.138 izročil odpovedi pogodb o zaposlitvi. Povedal je, da je vročanje pogodb delavcem potekalo brez posebnosti, sprejeli pa so jih dostojanstveno.
Največ so ga spraševali o morebitnem nadaljevanju dela in dokončanju nujnih del, pojasnil pa jim je tudi zakonska določila. Pri tem so sodelovali tudi strokovni delavci zavoda za zaposlovanje, jamstvenega sklada in centra za socialno delo.
"Danes sem večji optimist kot prej, ko nisem imel dokumentov, ne morem pa špekulirati, koliko delavcev bo ostalo za dokončanje in koliko za nadaljevanje dela," je povedal Radovanović in dodal, da se s potencialnimi kupci intenzivno pogovarja. Stečajnega upravitelja med drugimi pričakujejo tudi predstavniki nemškega Bossa, ki menda želijo v paketu reševati Muro in tovarno Prvi maj v Pirotu.
V sredo se je Radovanović sestal tudi s predstavniki sindikata, terjatve pa bo pripravil za vse delavce skupaj. Delavcem pripada še plača za mesec maj in petnajst dni, ko bodo zaposleni pri stečajnem upravitelju, je pojasnil.
Radovanović je še dejal, da ga je klicala solastnica Aha Mure Mojca Lukančič in predlagala, naj ustavi delitev odpovedi delavcem, ker da ima vlagatelja iz Turčije ali Azerbajdžana. Pojasnil ji je, da to v skladu z zakonom ni možno, da pa vlagatelja lahko pripelje. Postopek stečaj je po njegovih besedah mogoče ustaviti le, če bi Lukančičeva poplačala terjatve Davčni upravi RS.
'Žalostno, da je to za mnoge že drugi stečaj'
Po besedah predsednice sindikata Aha Mure Jolanke Horvat so delavci upali, da bodo obdržali delovna mesta, Lukančičevi pa ne verjamejo več, češ da bi, če bi hotela, lahko denar prinesla pravočasno, zdaj pa je prepozno in je ne bi več poslušali.
"Žalostno je, saj je to za mnoge že drugi stečaj, nikomur ni prijetno. Vemo, da moramo delati, ker se drugače ne moremo prijaviti na zavod za zaposlovanje, ampak tako pač je, sicer pa smo aktivirali tudi humanitarne organizacije, ki bodo pomagale delavcem," je še dejala.
Okrožno sodišče je že drugi stečajni postopek Mure začelo 23. maja, potem ko Lukančičeva do izteka roka ni uspela zagotoviti denarja za poravnavo večmilijonskega dolga do Davčne uprave RS. Lukančičeva sicer še vedno vztraja, da bo poplačala dolgove podjetja.
Delavci Aha Mure v stečaju bodo po prijavi na zavodu za zaposlovanje iz jamstvenega sklada dobili plače, ki niso bile izplačane, nadomestilo za dopust, ki ga niso izkoristili, in odpravnino. Nadomestilo, ki se odmeri od zavarovalne dobe, pa bodo tisti, ki so ga v celoti izkoristili že po prvem stečaju, dobivali le tri mesece.
Kopač Mrakova: Razočarana sem, ker vodstvo ni uresničilo danih obljub
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je sporočila, da z zaskrbljenostjo spremlja razmere in dogajanje v Muri. Razočarana je, ker vodstvo ni uresničilo danih obljub, tako da se žalostna zgodba delavk in delavcev ponavlja.
Kot je zapisala, bosta Zavod za zaposlovanje in jamstveni sklad storila vse, da bodo delavci v najkrajšem možnem času po odpovedi delovnega razmerja prišli do izplačil nadomestila plač in do nadomestil za primer brezposelnosti. Ob vročitvi sklepov o odpovedi delovnega razmerja je zavod delavcem Mure razdelil termine za prijavo na zavodu (prijava bo potekala od 16. do 24. junija) in mapo za vsakega delavca z natančnimi informacijami o tem, kaj potrebujejo ob prijavi, vlogi za denarno nadomestilo, uveljavljanju pravic iz jamstvenega sklada (neizplačana plača za maj, odpravnina, neizrabljen dopust). Prej kot v mesecu dni od prijave na zavodu bo vsem bivšim delavcem Mure že izplačano prvo denarno nadomestilo.
Zavod bo zaradi nastale situacije skupaj z ministrstvom pripravil načrt potrebnih dodatnih ukrepov aktivne politike zaposlovanja v Pomurju. Pri tem bodo sodelovali tudi z MGRT, sektorjem za regionalno politiko in ustreznimi institucijami v Pomurju (RRA ipd). "Za trajnejšo rešitev brezposelnih delavk in delavcev v Pomurju pa seveda samo ukrepi aktivne politike zaposlovanja ne bodo dovolj. Potrebujemo zagon gospodarstva in razvoj perspektivnih panog z višjo dodano vrednostjo. Predvsem pa potrebujemo delodajalce, ki bodo z bistveno večjo mero strokovnosti, odgovornosti in etičnosti vodili podjetja in na ta način krojili usodo svojih zaposlenih," je še zapisala Kopač Mrakova.
Stečaj predstavlja pravo socialno bombo
V sredo so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) opozorili, da bo stečaj stal okoli osem milijonov evrov, hkrati pa povzročil pravo socialno bombo v Pomurju. Razočarani so nad državo in drugimi, ki stečaja niso pravočasno preprečili. Menijo tudi, da vlada ne bi smela tega problema prepustiti regiji.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je dejal, da poslovno okolje, v katerem je podjetje delovalo, ni podpiralo industrije, prav tako pa tudi upravljavci podjetja niso storili, kar bi morali. Po njegovih besedah takšna podjetja potrebujejo najsposobnejši menedžment in odgovorne lastnike.
1200 zaposlenih v Aha Muri bo dobilo vsaj eno plačo iz jamstvenega sklada, kar znaša okoli milijon evrov, od devet do dvanajst mesecev pa bodo prejemali nadomestila za brezposelnost. Slednje bo stalo še okoli šest milijonov evrov. Ti delavci bodo tudi zelo težko zaposljivi, opozarjajo v ZSSS.
Zveza je še dodala, da bo skušala pri stečajnem upravitelju doseči, da bi čim prej prijavil terjatve delavcev v stečajno maso. V ZSSS bodo delavcem nudili tudi strokovno in pravno pomoč.
Na to, kako težko bo to za delavce, je opozorila tudi predsednica Murinega sindikata Jolanka Horvat, ki je dejala, da je Aha Mura v številnih primerih zaposlovala oba zakonca, matere samohranilke ter delavce starejše od 45 let. Hkrati v tej regiji ni nobene gospodarske panoge ali nove tovarne, ki bi zaposlovala, zato po njenih besedah regijo ogroža socialna bomba.
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.