Kitajska vztraja na tem, da so z okupacijo Tibeta osvobodili na milijone Tibetancev in v to himalajsko regijo vložili na milijone dolarjev sredstev. Novoimenovani kitajski guverner Tibeta Padma Choling je dejal, da edino socializem in komunistična partija lahko rešita to odročno pokrajino in omogočita njen razvoj.
Choling je še poudaril, da je glavni vir nestabilnosti v Tibetu prav dalajlama, ki po njegovem mnenju onemogoča družbeni in ekonomski razvoj. Dalajlama, ki je v Indijo zbežal že leta 1959, zavrača obtožbe in poudarja, da si le želi le smiselno avtomijo Tibeta v okviru Kitajske.
Kitajska je tudi bila zelo kritična do srečanja med ameriškim predsednikom Barackom Obamo in
tibetanskim voditeljem v Beli hiši. Kitajska je ob srečanju opozorila, da so se ZDA s tem dejanjem resno vmešale v notranje zadeve Kitajske in ogrozile kitajsko-ameriške odnose.
Tibetanski duhovni vodja je lansko leto v svojem govoru ob 50. obletnici neuspešne vstaje Tibetancev proti kitajski nadvladi napadel Kitajsko in jo obtožil, da je prinesla v minulega pol stoletja v njegovo domovino pekel na Zemlji. Za himalajsko regijo je dalajlama od Pekinga vnovič zahteval legitimno in pomembno avtonomijo.
Obe strani morata delati za skupno dobro, je še poudaril in se zavzel za srednjo pot, obenem pa izrazil prepričanje, da "bo pravica tibetanskega cilja prevladala, če bomo vztrajali na poti resnice in nenasilja".
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.