
Zaradi sredine nesreče v Minnesotti, kjer se je porušil 40 let star most čez reko Misisipi, so zvezne oblasti in guvernerji posameznih držav odredili inšpekcije mostov po ZDA. V ZDA je okoli 600.000 mostov, katerih povprečna starost znaša 42 let, čez mostove pa se vsak dan prepelje 300 milijonov vozil. Približno 70.000 mostov, ki so v uporabi, ima oznako "strukturno pomanjkljiv", kar velja tudi za v sredo porušeni most v Minneapolisu.
Po dosedanjih uradnih podatkih so v sredinem zrušenju mostu umrli štirje ljudje, vendar se število utegne povečati, saj naj bi potapljači pod vodo v avtomobilih, ki so padli z mostu, našli še več trupel, okoli 30 ljudi še pogrešajo. Uradno je bilo v nesreči poškodovanih 79 ljudi.

Strokovnjaki medtem še vedno raziskujejo vzroke zrušitve mosta meddržavne ceste I-35W, zaradi katerega je 20 metrov globoko v reko Misisipi zgrmelo več deset avtomobilov. Do nesreče je prišlo v času prometne konice, sreča v nesreči pa je bila, da sta bila zaradi popravil na mostu odprta le dva od osmih prometnih pasov. Zvezni inšpektorji so mostu že leta 1990 dali oznako "strukturno pomanjkljiv", vendar je bil za odpis predviden šele po letu 2020. Oznaka je pomenila, da je na železni konstrukciji mosta nastala rja, vendar državni inšpektorji niso menili, da gre za velik problem. Pojavljajo se ugibanja, da je k nesreči morda prispevalo tudi potekajoče popravilo mostu.
Bush moli za žrtve
Na nesrečo so se nemudoma odzvali politiki v Washingtonu. Predsednik George Bush je Minnesoti obljubil potrebno zvezno pomoč in dejal, da moli za žrtve. Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow pa je kritiziral demokrate v kongresu, da nesrečo izkoriščajo v politične namene. Demokrati so namreč začeli zahtevati več denarja za temeljitejšo obnovo ameriške infrastrukture, kar pa je mogoče doseči le s povišanjem davkov, čemur se bo Bela hiša skušala izogniti.
Demokrati opozarjajo
Ameriška infrastruktura je v slabem stanju, na kar je ponovno opozoril kongresnik slovenskega rodu iz Minnesote demokrat James Oberstar, sicer predsednik odbora za transport in infrastrukturo. Na nesrečo se je odzvala tudi demokratska senatorka iz Minnesote, prav tako slovenskega rodu Amy Klobuchar, ki je dejala, da v ZDA do takšnih nesreč ne bi smelo priti. Na zanemarjanje infrastrukture so opozarjali tudi drugi senatorji in kongresniki, tako da je kmalu pričakovati predlog zakona za pospešeno obnovo.
Minnesota sicer velja za državo, kjer so mostovi najbolje ohranjeni in vzdrževani. Temeljito popravilo vseh ameriških mostov naj bi po ocenah inženirjev stalo najmanj 188 milijard dolarjev in bi trajalo več deset let. Za popravilo ter vzdrževanje cest in mostov daje 80 odstotkov vsega denarja zvezni proračun. Trenutno gre v ta namen na leto 50 milijard dolarjev.
V mestu New York na primer pa naj bi bil od skupaj 787 večjih in manjših mostov, nadvozov in prehodov posebej slab Brooklynski most, ki je predviden za temeljito obnovo šele leta 2010. Most je bil odprt leta 1883.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.