
Turška vojska je včeraj sirsko potniško letalo airbus A320 prisilila k pristanku na letališču v Ankari, saj naj bi imeli utemeljen sum, da prevažajo orožje in strelivo. Včeraj zvečer so opravili preiskavo in po besedah turškega zunanjega ministra Ahmeda Davutogluja na krovu letala odkrili nezakonit tovor, ki bi ga bilo treba v skladu s pravili civilnega letalstva prijaviti.
Po poročanju turških medijev naj bi bili na letalu sestavni deli rakete oziroma komunikacijska oprema, namenjena za režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada. Turški premier Recep Tayyip Erdogan pa je bil še bolj natančen, ko je dejal, da je zaseženi tovor ruski proizvajalec vojaške opreme naslovil na sirsko obrambno ministrstvo. Imena ruskega proizvajalca ni razkril. Prav tako ni pojasnil, od kod je Ankara dobila informacije, na podlagi katerih se je v sredo odločila prestreči omenjeno letalo in ga prisiliti k pristanku.
Po varnostnem pregledu na letališču v Ankari je smelo letalo s 35 potniki po devetih urah pozno zvečer nadaljevati pot. Turški zunanji minister vztraja, da je imela Ankara pravico preseči letalo. Očitke, da je bil na krovu nezakonit tovor, pa je zanikal neimenovani vir, ki dela v izvozu ruskega orožja. Kot je dejal za rusko tiskovno agencijo Interfax, ni bilo na letalu niti orožja niti delov za sestavo orožja ruskega izvora.
Na letalu je bilo tudi 17 ruskih državljanov. O zadevi so bili obveščeni ruski diplomati, po mnenju vodje turške diplomacije pa incident ne bi smel vplivati na odnose med Moskvo in Ankaro. A Davutoglu se je očitno zmotil, saj je rusko zunanje ministrstvo danes od turških oblasti že zahtevalo pojasnila. "Zaskrbljeni smo zaradi tega incidenta, ki je potnike, med katerimi je bilo 17 ruskih državljanov, spravil v nevarnost," je v izjavi za javnost zapisalo zunanje ministrstvo v Moskvi. Navedli so, da Ankara ruskega veleposlaništva ni obvestila, da so bili na letalu tudi ruski potniki, in da so to izvedeli šele iz medijev. Prav tako so turške oblasti po navedbah Moskve ruskim diplomatom preprečile dostop do ruskih potnikov, ki so bili več ur zaprti na letališču.
Putin prestavil obisk zaradi incidenta?
Iz Kremlja pa so sporočili, da je ruski predsednik Vladimir Putin odpovedal za ponedeljek načrtovani obisk v Turčiji. Po uradnih navedbah so sicer razlog za odpoved srečanja s turškim premierjem Recepom Tayyipom Erdoganom druge obveznosti. Po poročanju časnika Vedomosti, ki se sklicuje na vire v Kremlju, pa Putin v vedno bolj zaostrenem sporu med Ankaro in Damaskom ne želi izbirati strani.
Ostro so se odzvali tudi v Damasku. Po mnenju sirskega ministra za transport Mohameda Ibrahima Saida je Turčija s tem, ko je sirsko letalo prisilila k pristanku, zagrešila piratstvo.
Gre za zadnji incident med Turčijo in Sirijo, katerih odnosi so po nedavnem obstreljevanju z obeh strani iz dneva v dan slabši. Zaradi tega se je očitno Damask tudi odločil, da ne bo več kupoval elektrike od turških dobaviteljev. Kot je danes sporočil turški minister za energetiko Taner Yildis, je Sirija elektriko prenehala kupovati pred tednom dni.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.