Kot je dejal Cipras po pogovorih s ciprskim predsednikom Nikosom Anastasiadesom, bi bil izstop Grčije ali Cipra iz območja skupne evropske valute hud udarec za Evropo in bi ogrozil stabilnost v vzhodnem Sredozemlju. "Območje evra brez Cipra in Grčije bi pomenilo amputacijo jugovzhodne Evrope," je poudaril in dodal, da sta državi kljub trenutnim finančnim težavam dejavnik stabilnosti v vzhodnem Sredozemlju. Dejal je še, da Evropa danes bolj kot kadarkoli potrebuje rast.
Na novinarsko vprašanje, ali Grčija pričakuje posojilo iz Rusije ali bo zanj zaprosila, je Cipras dejal, da trenutno ne razmišlja o čem takem. Edini in končni cilj Grčije je uspešno končati pogajanja s svojimi partnerji v EU, je pojasnil.
Cipras je v Nikoziji začel evropsko turnejo, v okviru katere bo v torek obiskal Rim, v sredo pa Pariz in Bruselj.
O soočenju Grčije in evroobmočja se je medtem izrekla tudi Velike Britanija. Britanski finančni minister George Osborne je opozoril, da bi imel pat položaj med Grčijo in preostankom evroobmočja hude posledice za svetovno gospodarstvo, zato je vse strani pozval k odgovornemu ravnanju.
"Jasno je, da je pat položaj med Grčijo in evroobmočjem največja nevarnost za svetovno gospodarstvo," je dejal Osborne po srečanju z grškim finančnim ministrom Janisom Varufakisom v Londonu.
Španski minister za proračun Cristobal Montoro je medtem zavrnil možnost spreminjanja pravil glede mednarodne pomoči Grčiji, pri čemer je poudaril, da je morala Španija prav tako spoštovati podobna pravila, ki so jih postavili mednarodni posojilodajalci.
"Priključitev Evropi je prostovoljna in temu klubu pripadamo, če spoštujemo njegova pravila, saj je to v interesu vseh," je dejal španski minister. "Evropa ni Evropska komisija niti Evropska centralna banka. Mi smo Evropa - države, ki jo sestavljajo - in mi smo tisti, ki smo določili pravila," je dodal.
Medtem se pojavljajo poročila, da je Bruselj pripravljen popustiti grškim zahtevam. Po poročanju nemškega časnika Handelsblatt bi Juncker trojko celo odpravil in namesto nje ponudil kompromis, ki ga v Bruslju še iščejo.
Reformo trojke načeloma podpira tudi Nemčija. Tako bi se po mnenju Berlina lahko odpovedali rednemu nadzoru, ki ga opravlja trojka, Grčiji pa namesto tega določili le splošne gospodarsko-politične cilje. Kot je v nemških vladnih krogih izvedel časnik, so sicer v to pripravljeni privoliti le, če se bo nova grška vlada načeloma držala začrtanih reformnih usmeritev in varčevanja.
A namestnica tiskovne predstavnice nemške vlade Christiane Wirtz je medtem dejala, da Nemčija kljub nasprotovanju Grčije vztraja pri trojki. "Ni razloga, da bi se oddaljili od tega preverjenega mehanizma," je povedala. Po njenih besedah tudi ni nikakršnih indicev, da bi se Evropska komisija nameravala odreči trojki.
Juncker naj bi Ciprasu prišel naproti tudi glede njegovih prizadevanj za zvišanje minimalne plače v Grčiji. Je pa Juncker odločno proti Ciprasovi zamisli o odpisu grškega dolga, še piše časnik, ki se sklicuje na vire blizu Junckerju.
Cipras in Juncker naj bi že nedeljo govorila po telefonu. V pogovoru se je grški premier zavzel za pogovore Grčije z EU. Telefonski pogovor naj bi potekal v prijaznem tonu, končal pa se je z dogovorom, da se bosta v živo srečala v sredo. Takrat se bo Cipras v Parizu sestal tudi s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom.
Nova grška vlada pod vodstvom levičarske Sirize je trdno odločena vsaj olajšati pogoje mednarodnega programa pomoči, ki je državo po letu 2010 rešil pred bankrotom. Varufakis je v petek sicer razburil z izjavo, da grška vlada ne bo sodelovala z mednarodnimi posojilodajalci oz. trojko.
A sledila je omilitev stališč in grška vlada sedaj trdi, da je pripravljena na pogajanja o pogojih posojil. Grčija mora z mednarodnimi posojilodajalci do konca februarja doseči dogovor o financiranju, sicer Atenam grozi, da bodo do sredine leta ostale brez denarja.
KOMENTARJI (475)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.