Potem ko je zgodaj v soboto strmoglavil helikopter ameriške vojske, se je zaradi prisotnosti posebne enote mornariških specialcev Navy Seals, imenovane Team Six, razvnelo ugibanje, kaj je bil cilj mož na krovu helikopterja. Po poročanju BBC je najbolj verjetno, da je bila tarča specialcev visok poveljnik afganistanskih upornikov. Viri blizu ameriške vojske pravijo, da je bilo najmanj 17 mrtvih pripadnikov Navy Seals med člani posebne enote Team Six, ki je ubila Osamo bin Ladna, da pa ni zelo verjetno, da bi šlo za iste specialce, ki so dejansko sodelovali pri likvidaciji najbolj iskanega terorista na svetu.
Med mrtvimi v strmoglavljenju helikopterja Chinook so sicer pripadniki Navy Seals, afganistanski komandosi, osebje ameriških letalskih sil, vodnik psa, posadka helikopterja in tolmač. 30 žrtev je Američanov, od začetka posredovanja v Afganistanu leta 2001 je to največ mrtvih ameriških vojakov v enem napadu.
Po besedah vrhovnega poveljnika ameriške vojske admirala Mika Mullena je še prezgodaj govoriti o tem, kaj je povzročilo strmoglavljenje helikopterja. ''Še vedno nismo zbrali vseh informacij o tem incidentu. Prepričan sem, da je treba preiskovalcem pustiti, da opravijo svoje delo, preden potegnemo kakršne koli zaključke,'' admiralove besede navaja BBC.
Lokalne oblasti in afganistanski talibani trdijo, da so helikopter sestrelili uporniki, medtem ko ameriška vojska uradno še preiskuje vzroke strmoglavljenja. Kljub temu pa so po poročanju BBC nekateri pripadniki vojske tiskovnim agencijam dejali, da je bil helikopter sestreljen. Tudi očividec je novinarjem BBC dejal, da je helikopter zajel ogenj, potem ko ga je zadela raketa.
Talibani trdijo, da so helikopter sestrelili pred načrtovano racijo v hiši v Wardaku, kjer so se zbirali uporniki. Afganistanski uporniki sicer pri napadih na letala in helikopterje niso imeli posebej srečne roke, a talibani trdijo, da so prilagodili natančnost raketnih izstrelkov, kar pa se utegne po poročanju BBC izkazati za neresnično.
Združene države se v Afganistanu za boj proti upornikom vedno bolj zanašajo na uporabo pripadnikov posebnih enot vojske, ki izvajajo nočne racije, usmerjene proti uporniškim voditeljem, in izvajajo operacije nadzora. V Afganistanu je sicer trenutno približno 140.000 tujih vojakov, med njimi pa je okoli 100.000 pripadnikov ameriške vojske.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.