Vse skupaj se je začelo v Veliki Britaniji, ko so pri zamrznjenih govejih hamburgerjih odkrili, da vsebujejo velik odstotek konjskega mesa. Sledil je umik prodaje teh izdelkov, pozneje pa se je izkazalo, da je namesto govejega konjsko meso tudi v zamrznjenih lazanjah švedskega proizvajalca Findus, za katerega je izdelke izdelovalo francosko podjetje Comigel. To je meso pridobilo od francoskega mesnopredelovalnega podjetja Spanghero, to pa je meso uvozilo iz Romunije, vsaj tako trdijo.
Afera je pokazala, da gre za zelo zapletene verige pri dobavi mesa in da se na tej poti še vedno prepogosto dogaja, da prihaja do napak (namernih ali nenamernih). Prav zato bo britanski sekretar na ministrstvu za okolje Owen Paterson v zvezi z afero opravil razgovore z vladami tistih držav EU, ki so vpletene v afero. Za zdaj so to Velika Britanija, Irska, Švedska, Francija, Romunija, omenjajo pa se še Ciper, Nizozemska in Luksemburg.
Romuni so prepričani, da je krivda na strani Francije
Romunski predsednik je v nedeljo zatrdil, da bodo oblasti takoj preverile, ali je do napake pri oznaki vrste mesa res prišlo v romunskih klavnicah. "Če se izkaže, da je napaka na naši strani, bo to črn madež za našo državo in hud udarec za naše gospodarstvo," je dejal romunski predsednik. Romunija namreč letno izvozi za od 10 do 12 milijonov evrov konjskega mesa.
Romunski premier Victor Ponta je očitke Velike Britanije in Francije, da naj bi romunske klavnice poskušale konjsko meso prodati kot goveje, zavrnil. "Na osnovi vseh podatkov, s katerimi razpolagamo trenutno, Romunija oziroma katero od romunskih podjetij ni kršilo nobenega od evropskih zakonov. Takšne obtožbe na račun naše države me zelo jezijo," je medijem dejal Ponta. "Da bi znova dosegli kredibilnost na evropski ravni, je treba jasno sporočiti, kje je nastala prevara in kdo je kriv," je dejal in dodal, da Romunija ne more obveljati kot dežurni krivec v sporu med Francijo in Veliko Britanijo.
Sledi serija tožb
Švedsko podjetje Findus je že napovedalo, da bo tožilo svojega francoskega dobavitelja Comigel, ker so jim prodali izdelke, ki niso vsebovali zgolj govejega mesa. Slednje je napovedalo, da so jih zavedli v podjetju Spanghero, zato bodo za ustrezno odškodnino tožili njih. Ti seveda vso krivdo valijo na romunske dobavitelje.
Ali je šlo za napako ali za namerno kriminalno dejanje, bo pokazala preiskava. Za zdaj so vsi sporni izdelki umaknjeni iz trgovin v Franciji, Veliki Britaniji in na Švedskem, Velika Britanija pa je celo pozvala k začasni prepovedi uvoza mesa iz držav EU, a ji evropska zakonodaja tega ne dovoljuje. Prepoved uvoza je možna le, če gre za ogrožanje zdravja potrošnikov.
A tudi to bo preverjala britanska agencija za standarde v hrani, saj je možno, da bi bilo konjsko meso oporečno. "V tem primeru bomo takoj ukrepali in prepovedali uvoz ter sprožili tožbo zoper dobavitelja," zagotavlja Paterson in dodaja, da se bo s pristojnimi ministri drugih evropskih držav pogovoril tudi o izboljšanju nadzora in testiranja.
Vedno več vpletenih držav
Francoske oblasti so v nedeljo sporočile, da so v podobne mesne verige vpletena podjetja iz Romunije, Cipra in Nizozemske. Francosko podjetje Poujol je kupovalo zamrznjeno meso od podjetja na Cipru. To podjetje je meso kupilo od podjetja na Nizozemskem, to pa od dveh romunskih klavnic. Poujol je z mesom oskrboval podjetje v Luksemburgu, ki je v lasti francoskega Comigela in ki je zamrznjene mesne izdelke dobavljal švedskemu Findusu.
Zanimiva je ena od teorij, zakaj naj bi se na trgu pod oznako goveje meso pojavilo romunsko konjsko meso. In sicer naj bi v Romuniji pred časom sprejeli prepoved uporabe konjskih vpreg na romunskih cestah, zaradi česar naj bi kmetje svoje konje klavnicam množično ponujali v zakol.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.