Po akciji ameriške vojske, ki je v Pakistanu ubila ustanovitelja in voditelja teroristične mreže Al Kaide Osamo bin Ladna, so pakistanski mediji polni kritik na račun tamkajšnjih oblasti. Novinarji in komentatorji se namreč sprašujejo, kako je možno, da je najbolj iskan človek na svetu kar šest let neopaženo živel zunaj pakistanske prestolnice Islamabada. Nekateri komentatorji pišejo, da bo uradni Washington izrazil nezadovoljstvo z delovanjem pakistanskih oblasti.
Pakistanski mediji poudarjajo, da bo dejstvo, da je bin Laden bival v poslopju, ki je le nekaj kilometrov oddaljeno od glavne pakistanske vojaške akademije, osramotilo tako pakistansko vojsko kot obveščevalne službe in celotno vlado. Včeraj so tamkajšnje televizije nenehno predvajale arhivske posnetke, na katerih predsednik vlade Jusuf Raza Gilani in drugi predstavniki pakistanske vlade zatrjujejo, da se Osama bin Laden ne skriva v njihovi državi.
Prve strani časopisov so tako polne vprašanj: ali pakistanska vojska sploh sodeluje z varnostno-obveščevalnimi službami? Kako je možno, da je Osama bin Laden leta živel v neposredni bližini prestolnice? Ali so pakistanske oblasti sodelovale v ameriški vojaški operaciji? Ali so Američani sploh obvestili pakistanske oblasti o svojih načrtih? So se ZDA pred vojaško operacijo posvetovale s pakistanskimi oblastmi?
Zardari: Ne ščitimo teroriristov
Pakistanski predsednik Asif Ali Zardari je potrdil, da "v vojaški operaciji nismo sodelovali". Dodal pa je, da je desetletje sodelovanja med Pakistanom in ZDA privedlo do smrti Osame bin Ladna. "Nekateri namigujejo, da Pakistanu manjka volje za boj proti terorizmu, še huje, da lažemo in dejansko ščitimo teroriste, za katere trdimo, da jih preganjamo. Tovrstne neutemeljene domneve so lahko razburljiva novica, a ne odražajo resnice," je dejal za Washington Post.
Zavrnil je namige, da je njegova vlada bin Ladnu nudila skrivališče, priznal pa je, da so jih Američani izključili iz te ključne akcije. "Pustili smo jim, da tavajo v temi, in sicer zaradi tveganja, da ne bi posvarili tarč in ogrozili celotne akcije,“ je za revijo Time povedal šef agencije CIA Leon Panetta.
So se pakistanske oblasti osramotile?
Pakistanski analitiki trdijo, da so se njihove oblasti osramotile, tamkajšnji mediji pa se sprašujejo, kako se bodo odzvali Američani. Uradni Washington je namreč v preteklosti že nekajkrat obtožil pakistanske oblasti, da ne obračunava s skrajneži in jim ne preprečuje organizacijo napadov na ameriške vojake v sosednjem Afganistanu.
Britanski premier David Cameron je sporočil, da bodo morale pakistanske oblasti marsikaj razložiti, a poudaril je, da je pomembno nadaljevati sodelovanje s Pakistanom v boju zoper teroristične organizacije.
"Smo dobri, nismo pa Bogovi"
Pod vsemi pritiski je popustila glavna pakistanska obveščevalna agencija (ISI) in priznala napako. Njen predstavnik je za BBC povedal, da so leta 2003 na področje, na katerem je bilo tedaj gradbišče, sicer vdrli, a niso našli ničesar. "Sramota za nas je, da lokacije nismo več pregledovali. Dobri smo, a nismo Bogovi," je še dodal.
Pakistansko zunanje ministrstvo pa je izrazilo globoko zaskrbljenost, ker je bila operacija izvedena ne, da bi jih kdo vnaprej obvestil. "Ameriške sile za to akcijo niso uporabile nobene naše baze ali ustanove, pakistanska vojska pa v tej operaciji ni nudila nobene operativne ali logistične pomoči," so zapisali v izjavi. "Bin Ladna ni bilo tam, kjer smo pričakovali, da ga bomo našli, a zdaj ga tako ali tako ni več, " so dodali in potrdili, da sta si ISI in CIA od leta 2009 delili nekatere informacije o bin Ladnu.
Tako Pakistan kot ZDA sta še enkrat zatrdila, da se obe državi borita proti islamskim skrajnežem. "Ni pomembno, kdo je kaj storil. Osama bin Laden je zgodovina,“ je povedal pakistanski državni sekretar Salman Bashir. "Zdaj je čas za premik naprej, premik k novemu začetku in na to moramo ostati osredotočeni tudi v prihodnosti.“
Marc Grossman, ameriški posebni odposlanec za Afghanistan in Pakistan, pa je dejal, da si obe strani zdaj želita iti preko očitkov in kazanja s prstom.
Kako je potekala operacija, v kateri so ameriški vojaki ubili Osamo bin Ladna?
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.