Kosovski poslanci so sprejeli še zakone o potnih listih in državljanstvu, vzpostavitvi kosovske policije, posebni zaščiti območij, povezanih s kulturno in versko dediščino, samostani in pravoslavnimi cerkvami, lokalni samoupravi občin in določitvi meja.
Islamska skupnost v Srbiji je obsodila enostransko razglasitev neodvisnosti Kosova. Mufti Muhamed Jusufspahić je vse islamske države pozval, naj ob morebitnem priznanju neodvisnoti Kosova upoštevajo tudi interese muslimanov, ki živijo v Srbiji. Mufti se je zahvalil tudi Srbiji kot državi, ki ščiti džamije, saj naj bi bilo to v interesu vseh državljanov, je še menil Muhamed Jusufspahić.
Svet združenja Romov Srbije je zvrnil nekatere izjave tujih diplomatov, da podpirajo neodvisnost Kosova. V izjavi za javnost so pojasnili, da so nekateri pripadniki manjšine pozdravili neodovisnost, svet pa je enoten, da Romi ne bodo nikoli priznali neodvisnosti Kosova, ker bi s tem izdali svojo državo Srbijo.
Visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je ob obiski Prištine dejal, da bo morala misija Evropske unije ''Euleks'' izpolniti svoje poslanstvo na celotnem območju Kosova. Po sestanku s kosovskim predsednikom Fatmirjem Sejdijuem je Solana dejal, da se EU zavzema za evropsko prihodnost vseh balkanskih držav.
Nemško priznanje Kosova že jutri?
Nemška vlada bo v sredo na seji, ki jo bo vodila nemška kanclerka Angela Merkel, sprejela odločitev o priznanju neodvisnosti Kosova. Istočasno pa bo Nemčija predlagala postopno vspostavitev diplomatskih odnosov s Prištino.
Danes je neodvisnost Kosova priznala tudi Avstralija. Avstralski zunanji minister Stephen Smith je še dejal, da avstralska vlada spoštuje odločitev Kosova, da razglasi svojo neodvisnost od Srbije. "Še veliko je potrebno postoriti, posebej pomembno pa je, da mednarodna skupnost, posebej Združeni narodi in Evropska unija, nadaljuje s prizadevanji za mir na Kosovu in celotnem območju," je še dodal Smith. Sledil je pričakovani scenarij Srbije. Ta je namreč že odpoklicala svojega veleposlanika v Avstraliji.
Bush: Pomemben korak k miru
"Zgodovina bo pokazala, da je bila to prava poteza, ki bo prinesla mir na Balkanu," je poudaril Bush. "V imenu ameriškega ljudstva razglašam, da sprejemamo neodvisnost samostojne in suverene države,“ je predsednik ZDA George Bush poudaril v pismu kosovskemu predsedniku Fatmirju Sejdiju.

"Čestitam Kosovu in prebivalcem, da so naredili pomemben korak v smeri razvoja demokracije in nacije,“ je še dejal Bush. "Zgodovina bo pokazala, da je bila to prava poteza, ki bo prinesla mir na Balkanu. ZDA podpiramo neodvisnost, ker menimo, da bo ta poteza prinesla mir,“ je še zaključil Bush.
"Naša naloga in dolžnost je, da odgovornim političnim dejavnikom na Kosovu omogočimo, da prevzamejo odgovornost za oblikovanje demokratičnih političnih institucij, ki bodo spoštovale pravice in svoboščine vseh državljank in državljanov v okviru večetničnega Kosova," je poudaril. Ob tem je pozdravil odločitev Sveta EU o napotitvi civilne misije Eulex, ki naj bi pomagala pri oblikovanju pravosodnih in policijskih institucij na Kosovu, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
Predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering je v ponedeljek ob začetku zasedanja parlamenta v Strasbourgu v izjavi glede neodvisnosti Kosova vse vpletene strani pozval "k preudarnemu in mirnemu ravnanju". Ob tem je poudaril, da je naloga EU omogočiti oblastem na Kosovu, da prevzamejo odgovornost za oblikovanje demokratičnih institucij.
"Prepričan sem, da si vsi, tako kosovski Srbi kot Albanci, želijo stabilnosti in napredka v svoji regiji, kar je tudi cilj Evropske unije in Evropskega parlamenta," je dejal Pöttering. Nedeljska razglasitev neodvisnosti Kosova po njegovih besedah odraža voljo tamkajšnjih državljank in državljanov, da politično usodo in izvedbo neodvisnosti vzamejo v svoje roke, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
Solana v Prištini
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana se bo na Kosovu srečal s predsednikom kosovske skupščine Jakupom Krasniqijem ter kosovskima premierom in predsednikom Hashimom Thaqijem in Fatmirom Sedjiujem. Solana se bo s sogovorniki pogovarjal o zadnjem dogajanju na Kosovu, kosovske oblasti naj bi znova pozval k mirnemu ter odgovornemu ravnanju.
Rusija: Neodvisnost je nesprejemljiva
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ameriški državni sekretarki Condoleezzi Rice danes uradno sporočil, da je neodvisnost Kosova "nesprejemljiva" in "nevarna".
"Potrdili smo naše načelno stališče o nesprejemljivosti enostranskega dejanja," je rusko zunanje ministrstvo sporočilo po telefonskem pogovoru Lavrova in Riceove. "Izpostavljene so bile nevarne posledice takšnega dejanja, ki je zelo nevarno za temelje svetovnega reda in mednarodno stabilnost, vzpostavljena v minulih desetletjih," so še sporočili.
Vodja zunanjepolitičnega odbora ruske dume Konstantin Kosačev je medtem izključil možnost priznanja dveh separatističnih pokrajin na jugu sosednje Gruzije, Abhazije in Južne Osetije. Kot je poudaril, Rusija "z vidika mednarodnega prava priznava Gruzijo znotraj njenih ozemeljskih meja".
Srbski predsednik Boris Tadić in ruski veleposlanik Vitalij Čurkin sta v ponedeljek na izrednem zasedanju Varnostnega sveta ZN ponovno zahtevala razveljavitev kosovske neodvisnosti, ameriški veleposlanik Zalmay Khalilzad pa jima je sporočil, da je neodvisno Kosovo sedaj realnost, s katero se bo treba sprijazniti.

Odprta seja je bila sklicana na zahtevo Rusije in Srbije, pri čemer glede na neformalne izjave diplomatov po hodnikih ZN nobena od obeh držav ni resno pričakovala, da bo VS ZN resnično uresničil njuni zahtevi. Pred zasedanjem je bilo celo mogoče videti nasmejane Khalilzada, Čurkina in kitajskega veleposlanika Wang Guangyaja v prisrčnem pogovoru. Srbski diplomati so sicer anonimno izražali predvsem žalost.
Obžalovanje nad nasiljem
"Že dolgo nam je bilo jasno, da se bo to neizogibno zgodilo, vendar pa je sedaj, ko je Kosovo dejansko razglasilo neodvisnost, vseeno težko," je povedala neimenovana srbska diplomatka. Drug diplomat, ki je prav tako želel ostati anonimen, pa je izrazil obžalovanje nad divjanjem protestnikov v Srbiji in upanje, da to skupaj z ostrimi besedami nekaterih državnih voditeljev ne bo vplivalo na evropsko prihodnost Srbije.
Varnostni svet ZN po zasedanju v skladu s pričakovanji in realnostjo ni sprejel nobene odločitve in v bližnji prihodnosti ni pričakovati novih izrednih zasedanj. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je na pozive Tadića in Čurkina, naj vodja misije ZN na Kosovu (Unmik) Joachim Rucker nemudoma razveljavi razglasitev neodvisnosti Kosova in razpusti kosovsko skupščino, odgovoril, da bo ravnal "učinkovito, realistično in konkretno" in se bo prilagodil razmeram na terenu s ciljem ohranitve miru in varnosti.
ZDA: Kosovo je neodvisna država
Ameriški veleposlanik Khalilzad je Kosovu čestital za neodvisnost in ga pozdravil v družini držav ter kasneje novinarjem povedal, da so zahteve po vračanju nazaj jalove, ker se nove realnosti ne da več spremeniti. "Kosovo je neodvisna in suverena država," je dejal veleposlanik države, ki je Kosovo priznala v ponedeljek. Priznanje Kosova je napovedal tudi veleposlanik Belgije Johan Verbeke. "Na žalost do rešitve ni bilo mogoče priti s pogajanji in realnosti na terenu ni mogoče zanemariti. Kosovske oblasti so razglasile neodvisnost in Belgija bo priznala Kosovo," je dejal Verbeke ter pozval Beograd, naj izbere evropsko prihodnost.
Skupaj z drugimi "zahodnimi" članicami VS ZN (ZDA, Italija, Francija, Velika Britanija) tudi Belgija trdi, da Kosovo ne more predstavljati presedana za druge dele sveta. S tem se je strinjal tudi veleposlanik Libije Giadala Etalhi, ki je sicer izrazil obžalovanje, da ni prišlo do rešitve s pogajanji. Podobne izraze obžalovanja brez groženj in zahtev po razveljavitvi neodvisnosti Kosova so izrazili tudi veleposlaniki drugih "nezahodnih" članic VS ZN, kot so Južna Afrika, Indonezija in Burkina Faso.
Srbija ne bo priznala Kosova
Tadić je zagotovil, da Srbija ne bo nikoli priznala neodvisnega Kosova in je kot odgovorna članica mednarodne skupnosti zavezana miroljubnemu reševanju sporov. Večkrat je poudaril, da se Srbija ne bo zatekla k uporabi sile in opozarjal, da sedanja demokratična oblast v Srbiji ni kriva za dejanja režima Slobodana Miloševića. Srbski predsednik je v nadaljevanju svaril, da bo priznanje neodvisnosti Kosova pomenilo legitimiziranje etničnega čiščenja Srbov po letu 1999 in države, ki bodo Kosovo priznale bodo odgovorne za morebitno novo etnično čiščenje.
Tadič je navzoče naravnost vprašal, kako bi se počutili, če bi jim odvzeli del ozemlja. Po njegovih besedah sedaj ni varna suverenost in ozemeljska celovitost nobene države na svetu. Kljub temu pa je Tadić v govoru našel prostor, da je poudaril nadaljevanje miroljubnega diplomatskega boja za "legitimno evropsko perspektivo".
Kosovske Albance je obtožil ustvarjanja srbskih getov v 21. stoletju z bodečo žico in topovi, v osmih letih mednarodne uprave pa naj ne bi bilo storjeno nič za zagotovitev dostojanstvenega življenja Srbov. "Priznanje Kosova legalizira silo kot sredstvo ustvarjanja novih držav," je dejal Tadič in osamosvojitev Kosova označil za zgodovinsko krivico.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.