Julija je kazalo, da skupina, ki išče ostanke letala, s katerim je Amelia Earhart izginila pred 75 leti, ne bo imela kaj pokazati. Zdaj pa so na posnetkih visoke ločljivosti, posnetih med njihovo ekspedicijo, zaznali objekte in prepričani so, da bi to lahko bile razbitine njenega letala. Odkrili so jih namreč na mestu, kjer je po njihovih ocenah strmoglavilo letalo prve pilotke, ki naj bi preletela cel planet.
Sled za Earhartovo in njenim navigatorjem Fredom Noonanom se je izgubila julija 1937, ko sta letela z Nove Gvineje proti otoku Howland v Tihem oceanu. "Tega ne bi radi precenjevali. Imamo veliko sledi. Zdi se, da bi to lahko bila prava stvar, vendar pa moramo postoriti še veliko in verjetno se bomo morali na koncu vrniti tja ter razbitine potegniti iz vode," je povedal Ric Gillespie, direktor Mednarodne skupine za odkritje letala (TIGHAR). Skupina ima ekskluzivno pogodbo s Kiribatijem za iskanje razbitin Earhartinega letala. Gillespie in njegova žena Pat Thrasher sta namreč prepričana, da je letalo strmoglavilo na tamkajšnjem območju.
Mnogi verjamejo, da sta Earhartova in Noonan strmoglavila pri otoku Nikumaroro, ki je bil nekoč znan kot otok Gardner. Vsa desetletja po izginotju so se znanstveniki in zgodovinarji trudili najti sled za Earhartovo. Omenjeno spoznanje skupine TIGHAR pa kaže, da bi lahko Earhartova in Noonan živela kot brodolomca.
Sled za njima se je izgubila 2. julija, ko ta bila na poti iz mesta Lae do otoka Howland. To je bila ena njunih težjih etap na potovanju. Howland je namreč neposeljen atol v Tihem oceanu, oddaljen okoli 3700 kilometrov. Pri tveganem podvigu je Earhartova sodelovala z ameriško obalno stražo z Itasace in je takrat sprejela sporočilo, da sta Earhartova in Noonan izgubljena nad oceanom, hkrati pa naj bi jima primanjkovalo goriva. Radijski signal je bil zelo slab in ladijski častniki niso uspeli locirati izginulega letala.
Ko signala ni bilo več, sta tako obalna straža kot tudi ameriška mornarica preiskali celotno območje, vendar pa nista našli nikakršne sledi za letalom, ki ga je proizvedlo podjetje Lockheed. Zaradi takšnega zaključka je v mnogih ljudeh zraslo veliko nezadovoljstvo in kmalu so se nadaljevala iskanja. Na primer tri mesece po izginotju so znanstveniki naredili fotografijo, na kateri so bili po njihovem prepričanju ostanki letala. Fotografijo je nad otokom Nikumaroro naredil britanski častnik Eric Bevington, forenziki pa so pozneje ugotovili, da naj bi prikazovala dele Lockheedovega letala.
Ravno to odkritje je potem pozornost številnih znanstvenikov usmerilo na omenjeni otok, ki je od otoka Howland oddaljen nekaj sto kilometrov. Zadnja ekspedicija, ki jo vodi TIGHAR, je vodila prav na ta otok. Posnetki, ki so jih naredili med odpravo, pa naj bi prikazovali ravno te objekte, ki jih je posnel britanski častnik leta 1937.
TIGHAR je pred tem opravil že osem odprav, do zdaj pa je zanje porabil že 2,2 milijona dolarjev. Pri Nikumaroru so našli že škatlico kreme proti pegam, ki naj bi pripadala Earhartovi. "Da je imela Earhartova pege, je dobro dokumentirano, pa tudi to, da jih je zelo sovražila," je povedal Joe Cerniglia, eden izmed raziskovalcev v skupini. Do zdaj so sicer pregledali šele 30 odstotkov materiala, ki so ga posneli na zadnji misiji.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.