Tujina

So na volitvah goljufali?

Podgorica, 24. 05. 2006 11.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Prvak Narodne stranke trdi, da je bilo več tisoč prebivalcev Črne gore naknadno vpisanih na volilne sezname.

Unionisti bodo zahtevali razveljavitev volitev
Unionisti bodo zahtevali razveljavitev volitev FOTO: Reuters

Predsednik Narodne stranke Črne gore Predrag Popović je dejal, da se je blok za skupno državo z zahtevo, naj policija preveri prebivališča vseh, ki so se znašli na volilnih seznamih in za katere se zdi, da so sporna, že obrnil na vlado Srbije. Po Popovićevih besedah "unionisti" razpolagajo z neizpodbitnimi dokazi, da je bilo več tisoč prebivalcev Črne gore, ki bivajo v Srbiji, naknadno vpisanih na volilne sezname in volilo na nedeljskem referendumu.

"Imamo dokaze, da so volivce na volilne sezname vpisovali tudi po izteku roka 25. aprila, pa tudi po 10. maju, ko je potekel zadnji rok," je dejal Popović, ki je še dodal, da je takih primerov najmanj 4000 do 5000 ter da ima blok za skupno državo tudi dokaze o tem, da so nekateri volivci glasovali dvakrat.

Tudi vodja Socialistične narodne stranke Predrag Bulatović, sicer eden od štirih vodij bloka za skupno državo oz. unionistov, je danes napovedal, da bodo zahtevali razveljavitev glasov z več deset volišč. "Domnevamo, da je šlo pri volilnih postopkih na teh krajih za poneverbe," je dejal Bulatović, ob tem pa Evropsko unijo pozval, naj "resno pretehta" njegove ugovore.

Medtem je zunanji minister SČG Vuk Drašković dejal, da je bil referendum o neodvisnosti Črne gore tudi referendum o neodvisnosti Srbije. Po objavi uradnih rezultatov se bo začel postopek "uradne ločitve državne skupnosti" je v Helsinkih povedal Drašković in dodal, da bi lahko bile glavne zadeve rešene do 13 julija, druge pa bodo ostale, kot so izdaja novih potnih listov in registrskih tablic.

V današnjem sporočilu za javnost pa se je na referendum za neodvisnost Črne gore odzval tudi Svet Evrope (SE). Odbor ministrov SE je tako zapisal, da pozdravlja visoko volilno udeležbo, spoštovanje zakona in odsotnost incidentov. Obe strani pa Odbor ministrov SE poziva, naj zagotovita uresničitev izida referenduma in posledični razvoj ustavnega procesa v Srbiji in Črni gori v skladu z dogovorjeno proceduro. "Spoštovanje teh dogovorov je izjemnega pomena," so zapisali.


Črnogorski Srbi za avtonomijo

Proslava ob neodvisnosti
Proslava ob neodvisnosti FOTO: Reuters

Ne glede na to, da stran, ki si je prizadevala za ohranitev skupne države Srbije in Črne gore, ne priznava rezultata referenduma in zahteva ponovno štetje glasov, to ne bo ogrozilo neodvisnosti Črne gore. Uradni rezultati referenduma bodo objavljeni v soboto.

Srbske stranke iz Črne gore so že pred referendumom izdelale načrt zaščite Srbov v Črni gori oz. načrt za utemeljitev šol, kulturnih institucij in organizacij s srbskim nacionalnim predznakom, poroča hrvaški časnik Večernji list.

Več kot 35 odstotkov prebivalcev Črne gore se je opredelilo za Srbe
Več kot 35 odstotkov prebivalcev Črne gore se je opredelilo za Srbe FOTO: Reuters

Dobrilo Dedeić iz Srbske nacionalne stranke je poudaril: " 'Bratsko' si bomo razdelili športne organizacije, kulturne institucije in šole. Srbi morajo dobiti šole, ki so v srbskem jeziku, ostali pa tiste v njihovih jezikih." Srbi v Črni gori bodo, ko bo Črna gora mednarodno priznana, zahtevali določeno obliko avtonomije.

Če njihove zahteve po avtonomnosti ne bi bile upoštevane, obstaja nevarnost, da bi določene občine, v katerih prebiva večinoma srbsko prebivalstvo, odpovedale poslušnost Podgorici. Navkljub temu, da bi ta načrt za razvoj srbskih občin bil usoden, pa so za vlado Mila Đukanovića zahteve po samostojnosti zaskrbljujoče.

Srbske stranke razmišljajo tudi o tem, da bi RTV Črna gora morala imeti dva programa, na srbskem in črnogorskem jeziku. To zahtevo utemeljujejo s tem, da se je več kot 35 odstotkov prebivalcev Črne gore opredelilo za Srbe.

Aleksandar Karadjordjevič poudarja: "Če hočemo biti ponosna, ugledna in srečna država, kakršna je bila v časih mojega pradeda Petra I., moramo vpeljati kraljevino."
Aleksandar Karadjordjevič poudarja: "Če hočemo biti ponosna, ugledna in srečna država, kakršna je bila v časih mojega pradeda Petra I., moramo vpeljati kraljevino." FOTO: Reuters

Eden od potomcev nekdanje srbske kraljeve dinastije Karađorđevićev, princ Aleksandar Karađorđević, je danes izjavil, da je po referendumu v Črni gori o neodvisni državi nastopil čas, da tudi večja članica državne skupnosti SČG uredi svojo državo "po svoji meri", ta mera pa je vzpostavitev Kraljevine Srbije.

Princ Aleksandar je še poudaril da: "zelo verjame v ustavno Kraljevino Srbijo in da zato ne gre izgubljati časa, ker srbsko ljudstvo potrebuje ponosno, močno državo".

Karadjordjević je kljub opredelitvi Črne gore za neodvisnost, zaželel črnogorskemu ljudstvu demokracijo, napredek in srečo, "kajti Črnogorci so naši bratje in sestre, ne glede na to, ali bomo živeli v eni ali v dveh državah".

Preložili odstop vlade SČG

Ministrski svet državne skupnosti Srbija in Črna gora je preložil sejo, ki jo je v torek za četrtek napovedal njegov predsednik Svetozar Marović, ko je sporočil, da bo odstopil s položaja premiera pa tudi s položaja predsednika SČG, na katerih je v skladu z njeno ustavno listino. Do preložitve seje vlade SČG je prišlo zato, ker še niso objavili končnih uradnih izidov referenduma o neodvisnosti Črne gore.

Svetozar Marović
Svetozar Marović FOTO: Reuters


Kot je še pojasnil, bo vlada SČG na tej zadnji seji poskušala rešiti nedokončane obveznosti iz svojih pristojnosti. Seja naj bi bila tudi priložnost za dogovor o oblikovanju nekakšne delovne skupine, ki bi v vsakem od petih ministrstev, kolikor jih ima Marovićeva vlada, opravljal zadeve do dokončnega dogovora srbske in črnogorske vlade.

Namestnik zunanjega ministra SČG Predrag Bošković, ki je tudi črnogorski gospodarski minister, pa je zatrdil, da bodo vsi predstavniki Črne gore v vladi SČG podali odstope na njeni prvi seji. Tudi Bošković je pojasnil, da bo do zadnje seje vlade SČG prišlo šele, ko bodo objavili končne in uradne rezultate referenduma.

Črnogorska referendumska komisija je začasne uradne rezultate nedeljskega referenduma objavila v torek zjutraj in sporočila, da se je za neodvisno Črno goro opredelilo 55,5 odstotka udeležencev referenduma. Zakon o referendumu določa, da mora komisija končne uradne izide objaviti v uradnem listu Črne gore najpozneje v petnajstih dneh po referendumu.

Zakon opredeljuje več rokov za vložitev pritožb in odgovore nanje, proti katerih je ponovno mogoče vložiti ugovor najprej republiški volilni komisiji, v primeru njihove zavrnitve pa še na ustavno sodišče Črne gore, ki mora kot zadnja instanca nanje odgovoriti do 1. junija.

Do zdaj niso vložili še nobene pritožbe, čeprav je blok za ohranitev SČG že v torek napovedal, da bo to storil. Blok je svojo "grožnjo" ponovil tudi danes, ko je sporočil, da bo zahteval razveljavitev glasovanja na "več deset voliščih". Rok za vložitev pritožbe proti ugotovitvam občinskih referendumskih komisij se je iztekel danes ob 21. uri.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

trip
25. 05. 2006 07.50
kdo je mel svojo državo v preteklosti? črnogorci JA, albanci na kosovu pa NIKOLI! Kosovo je vedno bilo srbsko... tu je zibelka srbske civilizacije... glede tega kdo za koga dela pa rajši ne bi govoril... tisti vici o črnogorcih niso kar tako nastali!! in še nekaj... ko sta se hr in slo osamosvojili, ugibaj kdo je takrat v prvih vrstah skupaj s srbi stal in podpiral eno in združeno jugo... ugibaj.. ja črnogorci so bili - bili PROTI samostojni slo!! moje mnenje je da bi se morali S in ČG ločiti, srbi v čg pa dobiti poseben status in do tega bo tudi prišlo..... ko pa se ves ta cirkus poleže pa sledi Makedonija, saj se bodo tam albanci, pravtako kot na kosovu uprli in zahtevali že svojo 3tjo republiko....
jungle@email.si
25. 05. 2006 07.11
Maltežan
25. 05. 2006 06.26
Po mojem mnenju niso goljufal!!! Menim, da je to še ena provokacija, ki so jo hotl nardit, da bi ble Srbija in Črna gora še zmeri skupi. Srbske sanje o Veliki Srbiji izpred dobrih 15-ih let so se končno razblinile, kar je tudi prav! Upam, da bodo Črnogorci končno spet samostojni, saj zdaj kaj veliko niso imeli od Srbov. Upam pa tudi, da bo Kosovo postal tudi samostojen, vendar pa bo to še nekaj časa trajalo. Podobno bi morali razmišljati tudi v Vojvodini, ki je bila v Jugoslaviji avtonomna pokrajina, tako kot Kosovo. Črnogorcem čestitam, saj jih je do sedaj Srbija zaustavljala na poti do EU, ker niso hoteli aretirati Ratka Mladića in Radovana Karađića, čeprav so vedeli kje se skrivata. Z glasovi DA so veliko pripomogli prebivalci Črne gore ter Albanci, ki so v manjšini, saj so se naveličali biti podrejeni nekomu drugemu, čeprav so bili v preteklosti že samostojni in neodvisni, in takrat jih je priznalo tudi turško cesarstvo, ki je plenilo po Balkanu. Srbi pa se bodo morali sprijazniti s tem, saj so mislili, da bodo še naprej delali drugi namesto njih, kot je to bilo do sedaj!
anzi_mahackala
25. 05. 2006 01.43
normalno da je goljufal. podplacevau je albance da so v cimvecjem stevilu pomagali glasovati za Da veliko jih je glasovalo 2x.