Kenijska policija je v Mombasi aretirala moškega, za katerega domnevajo, da je obtoženec haaškega sodišča, poročajo številni svetovni mediji. Mednarodno sodišče za vojne zločine, storjene na območju nekdanje Jugoslavije, sicer intenzivno išče dva srbska obtoženca, Ratka Mladića in Gorana Hadžića.
''Moškega, za katerega sumimo, da ga išče haaško sodišče, smo aretirali danes popoldne, trenutno pa je na zaslišanju. Njegove prstne odtise bomo sedaj poslali na podrobno analizo, pričakujemo pa tudi pomoč Interpola,'' je dejal tiskovni predstavnik policije v Mombasi Eric Kiraithe, ki pa ni želel izdati identitete in nacionalnosti aretiranega.
Nemški mediji navajajo, da so moškega aretirali v policijski raciji, v kateri je sodelovalo 20 policistov. Aretirani naj bi bil lastnik potapljaškega kluba in nekdanji višji vojaški častnik.
Gre res za enega izmed iskanih osumljencev?
Haaško sodišče še ne more ničesar ne potrditi ne zanikati. Tiskovna predstavnica sodišča Olga Kavran je o aretaciji povedala, da bo več informacij o aretaciji znanih v petek, poroča hrvaški portal Index.hr.
V medijih se sicer pojavljajo zelo različna poročila o dogodku. Tako srbski B92 poroča, da po njihovih informacijah najverjetneje ne gre ne za Mladića ne za Hadžića. Nekateri srbski in hrvaški mediji pa navajajo izjave predstavnika posebnega sodišča za vojne zločine v Beogradu Bruna Vekarića, ki je prav tako dejal, da aretirani moški najverjetneje ni ne Mladić ne Hadžić. Verjetneje je, da gre za moškega z območja nekdanje Jugoslavije, ki je podoben Mladiću, a v Keniji živi in dela že 12 let. Imel naj bi hrvaški potni list.
Kot poroča Tanjug, srbsko notranje ministrstvo, srbska policija in drugi pristojni organi v Srbiji niso dobili nobene potrditve, da je aretirani moški povezan z iskanjem zaradi obtožnice haaškega sodišča.
Dodatne neuradne informacije pravijo, da so srbski pristojni organi prejeli fotografijo aretiranega moškega, na kateri pa niso prepoznali nobenega od iskanih vojnih zločincev.
Nekatere informacije pa pravijo, da je aretirani nemški državljan, ki ima hrvaške korenine, iskan pa naj bi bil zaradi sodelovanja in pomoči pri skrivanju haaških osumljencev.
Po poročanju nemške N-TV naj bi med zaslišanjem aretirani dejal, da je mednarodni vlagatelj, ki ga zanima hotelirstvo, navedbe pa sedaj preverjajo pristojne oblasti. Priče pa so povedale, da so v moškem prepoznale tujca, ki že leta vodi turistični objekt v Mombasi. Po nekaterih poročanjih naj bi bil aretirani v Mombasi že vse od leta 1998.
Brammertz v Beogradu potrdil aretacijo
Do dogodka, ki je že zanetil vihar v evropskih medijih, prihaja prav v času obiska glavnega tožilca haaškega sodišča Sergeja Brammertza v Beogradu. Tudi ta je potrdil aretacijo, a o podrobnostih ni želel govoriti.
Brammertz je v Beogradu, da bi srbske oblasti ponovno spodbudil k odločnemu sodelovanju s haaškim sodiščem. Poleg tega je izročitev Mladića in Hadžića glavni pogoj za vstop Srbije v EU. Predsednik srbskega nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić je sicer ob Brammertzovem prihodu dejal, da bo ta ''zadovoljen s tem, kar bo videl''.
66-letnega Mladića iščejo zaradi genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, zaradi njegove vloge med vojno v BiH (1992–95) predvsem v Srebrenici. 50-letni Hadžić, nekdanji predsednik samooklicane Republike Srbske krajine, pa je obtožen zločinov v Vukovarju.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.