Napad se je morebiti končal s postransko škodo na bližnji zdravstveni ustanovi. Incident je predmet preiskave. Nato
Predstavnik zveze Nato je sporočil, da obstaja možnost, da so ameriška vojaška letala pomotoma bombardirala bolnišnico v afganistanskem mestu Kunduz.
Predstavniki organizacije Zdravniki brez meja (Medecins Sans Frontieres – MSF) so sporočili, da je bolnišnica deloma uničena, v zračnih napadih, ki naj bi jih nekaj po 2. uri po lokalnem času izvedla ameriška vojska, pa je umrlo vsaj 16 njihovih zaposlenih, več ljudi je ranjenih. Najhuje ranjene so na zdravljenje odpeljali v bolnišnico, ki je od prizorišča napada oddaljena dve uri vožnje.
Še vedno nekateri zaposleni in bolniki veljajo za pogrešane.
Predstavnik ameriške vojske je potrdil, da so njihova letala v tem času izvajala napade na skrajneže v tem mestu. Obstaja možnost, da so poškodovali tudi tamkajšnjo bolnišnico, kar pa obravnavajo kot kolateralno škodo. Potrdil je, da dogodek že preiskujejo. Afganistanske oblasti so po poročanju Reutersa kasneje sporočile, da se jim je v imenu ZDA opravičil general John Campbell.
Od objave spodnjega twitta se je število žrtev že povzpelo na 16:
Fotos: consecuencias del bombardeo al hospital de #Kunduz, que ha dejado 3 trabajadores MSF muertos y muchos heridos pic.twitter.com/dzZZdKzXAA
— MédicosSinFronteras (@MSF_espana) October 3, 2015
MSF: Vsem vpletenim v konflikt smo posredovali naše koordinate, da bi zaščitili bolnišnico
Predstavnik MSF je dejal, da je bolnišnica delno uničena, največ škode je utrpel oddelek za travmatologijo. Napadli so jih iz zraka, in sicer kar nekajkrat.
"Zaradi napada smo globoko pretreseni, prav tako zaradi smrti naših zaposlenih in bolnikov ter škode, ki je bila prizadejana zdravstvenemu sistemu v mestu Kunduz," je sporočil direktor MSF Bart Janssens. Bombardiranje naj bi se nadaljevalo še 30 do 60 minut po tem, ko so Kabul in Washington obvestili, da jih nekdo bombardira iz zraka.
Bolnišnica MSF v mestu velja za izjemno pomembno na širšem območju in v zadnjih dneh po lastnih navedbah deluje s skrajnimi močmi.
Tako kot velevajo protokoli, so predstavniki MSF že pred meseci vsem vpletenim v konflikt, med drugim tudi afganistanski in ameriški vojski, posredovali koordinate, saj se tako civilni objekti zavarujejo pred napadi, vojska pa ve, da gre za civilne objekte. Informacije so posredovali v zadnjih mesecih pred današnjim napadom. Zadnjič so to storili 29. septembra.
Gre za običajen postopek na območjih, kjer divjajo vojne. A teorija in praksa sta dve različni zadevi: podobne primere, ko so kljub posredovanim koordinatam vojaki bombardirali šole, bolnišnice in drugo civilno infrastrukturo, smo videli že na različnih koncih sveta.
Talibani: Gre za načrtovano dejanje
Predstavnik tamkajšnjih talibanov Zabihulah Mujahid je dejal, da so ameriška letala ciljala bolnišnico ter da so umrli zdravniki, medicinske sestre in bolniki. Je pa zanikal, da bi se v objektu v času napada nahajali ranjeni talibani.
#Kunduz @MSF Hospital after bombing #Afghanistan Photos from Abdul Qadir Wahedi pic.twitter.com/aaibcQd5zz
— Pajhwok Afghan News (@pajhwok) October 3, 2015
V Kunduzu na severu države divjajo ostri spopadi, odkar so v prestolnico istoimenske province v ponedeljek vdrli talibani. Gre za prvo večje mesto, ki so ga talibani začasno zavzeli po letu 2001. Afganistanske varnostne sile naj bi sicer v petek ponovno prevzele nadzor v mestu, kar talibani zanikajo.
KOMENTARJI (892)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.