"Po naši oceni je neke vrste apatično stanje na tem področju mogoče iskati tudi in predvsem v arogantni vladajoči politiki, ki ne upošteva volje volivk in volivcev, še več, pogosto ravna celo v nasprotju z interesi slovenskega naroda," menijo v SNS.

V SNS so tudi prepričani, da je odgovornost za nizko volilno udeležbo nemoralno naprtiti državljankam in državljanom, enako neodgovorno je zatrjevati, da bo volilna udeležba višja v primeru elektronskega glasovanja. Menijo, da je volilna udeležba odsev političnega dogajanja oziroma nedogajanja, neodzivnost državljank in državljanov pa le posledica političnega sprenevedanja.
SNS kritizira SMS

SNS v sporočilu za javnost opozarja tudi na današnje izjave Stranke mladih (SMS). Krivdo za izrazito nizko volilno udeležbo na nedeljskih volitvah je namreč predsednik SMS Dominik S. Černjak pripisal "strani politike", ki volivcem ni jasno sporočala pomembnosti evropskih volitev. Ob tem SNS meni, da pritožbe SMS nad nizko volilno udeležbo, "izrečene s strani najmanj aktivne politične stranke v DZ, jasno nakazujejo na strankino nedojemanje politike v razmerju do družbe."
Stranka je tudi prepričana, da je poslanska skupina SMS "tista 'politična' stranka, ki v okviru državnega zbora izstopa po svoji neaktivnosti in slabi udeležbi na razpravah." Zato poslanska skupina SNS poziva poslance SMS, naj skušajo na višjo volilno udeležbo vplivati z aktivno politiko svojega delovanja v DZ, kar pomeni njihovo prisotnost na parlamentarnih zasedanjih, tudi v govornih delih. "Le na ta način je namreč mogoče pretrgati monotonost delovanja vladajoče politike ter državljankam in državljanom ponuditi alternativo obstoječi politiki vladnih strank ter povečati zainteresiranost volivk in volivcev," je še zapisano v sporočilu za javnost.