Edward Snowden je še vedno na begu pred jeznimi ameriškimi oblastmi, ki Hongkongu in Rusiji zamerijo, da sta mu pustila prosto pot. Želi si v Ekvador, kamor je že poslal prošnjo za azil, odgovor naj bi bil znan kmalu.
Pričakovati je, da mu bodo zaradi nastrojenosti ekvadorskega političnega vrha proti ZDA prošnjo odobrili, Ekvadorci, ki njegovemu prihodu ne nasprotujejo, pa mu sporočajo, da prihaja v državo, kjer mu, če bi bil njihov državljan, z nadzorom obsedeni vladajoči politiki nikoli ne bi pustili javno govoriti.
Nekaj časa ni bilo znano, kje natančno se Snowden nahaja, novinarji so ga zaman čakali na letalu iz Moskve v Havano.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je celo sporočil, da Snowden ni prečkal ruske meje, in dodal, da Rusija ni bila vpletena v njegov beg. Ob tem je ostro zavrnil ameriške obtožbe, da je Rusija Snowdnu pomagala.
"Nismo povezani s Snowdnom, z njegovimi odnosi z ameriškim pravosodjem ali z njegovimi potovanji po svetu," je dejal Lavrov.
A le nekaj ur pozneje se je oglasil ruski predsednik Vladimir Putin in dejal, da je Snowden res pristal v Moskvi, pravzaprav je še vedno na tamkajšnjem letališču, a je po mnenju ruskih oblasti svoboden človek, saj v Rusiji ni zagrešil nobenega zločina. Putin je še dejal, da upa, da dogajanje ne bo ohladilo odnosov med državama, in zagotovil, da Snowden ne sodeluje z ruskimi obveščevalci.
Vir, zaposlen na moskovskem letališču, je dejal, da je Snowden v nedeljo s Sarah Harrison, ki je britanska raziskovalka za WikiLeaks, priletel iz Hongkonga, pri sebi pa je imel letalsko vozovnico za Havano, ki je ni uporabil.
ZDA so Moskvo pozvale, naj uporabi vsa sredstva in pomaga pri izročitvi Snowdna ZDA, državni sekretar John Kerry pa je izrazil razočaranje nad vlogo Rusije pri begu Snowdna. Moskvo je obenem posvaril, da bi se lahko posledično poslabšali odnosi z Washingtonom.
Na ameriške očitke o pomoči Snowdnu se je danes odzvala tudi Kitajska, ki je trditve, da je omogočila odhod Snowdna iz Hongkonga, prav tako označila za neutemeljene. "Nerazumno je, da ZDA dvomijo o obravnavi primera, ki je bila v skladu z zakonodajo. Poleg tega so obtožbe proti kitajski osrednji vladi neutemeljene," je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Čunjing.
S tem se je Kitajska odzvala na očitke predstavnika Bele hiše Jayja Carneyja, da je Hongkong kljub ameriškemu nalogu za aretacijo namerno izpustil Snowdna. Oblasti v Hongkongu se zagovarjajo, da so odhod Snowdna v nedeljo dovolile izključno zato, ker je bil ameriški zahtevek za njegovo aretacijo pomanjkljiv in ni izpolnjeval zahtev. Delovali naj bi torej zgolj v skladu s svojo zakonodajo.
"To sem načrtoval že od začetka"
Afera v zvezi s Snowdnom, ki je svetu razkril sporne prakse ameriškega nadzora, dobiva nove razsežnosti. Snowden, ki je na begu pred ameriškimi oblastmi, zdaj trdi, da je bilo razkritje NSA njegov namen že od začetka, ko je sprejel delo v agenciji Booz Allen.
"Moj položaj v Booz Allen Hamilton mi je omogočal dostop do seznama računalnikov, ki jih NSA nadzoruje po vsem svetu. To je razlog, iz katerega sem se pred tremi meseci odločil za to službo,'' pravi.
Eksplozivno izjavo je objavil South China Morning Post. Z njo je Snowden še dolil olje na ogenj pri delu Američanov, ki menijo, da je izdal državo in da si zaradi izdaje najhujše vrste zasluži desetletja zapora.
Snowden je že pred časom napovedal razkritja novih dokumentov, ZDA pa ocenjujejo, da jih ima okoli 200, med njimi naj bi bil tudi seznam vseh agentov agencije CIA in njihovih lažnih imen.
Pred dnevi so mediji poročali, da je Booz Allen Hamilton Snowdna najel kljub nekaj "odstopanjem" v njegovem življenjepisu, zaradi česar že poteka tudi notranji nadzor.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.