Nekdanji obveščevalni analitik Ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden, ki je medijem razkril, kako ZDA vohunijo za svojimi in tujimi državljani po vsem svetu, je zapustil Hongkong.
Tamkajšnje oblasti so v izjavi za javnost zapisale, da je odšel prostovoljno in zakonito. Dodali so še, da zahteva ZDA po izročitvi ni povsem ustrezala, zato ni bilo prav nobenega razloga, da bi Snowdna zadržali.
Snowden je iz Hongkonga odletel v Moskvo. Na letalu so ga spremljali pravniki WikiLeaksa, ki so mu tudi pomagali urediti dokumente za potovanje. Ruska prestolnica sicer ni njegova končna postaja.
Ruska policija je že pred pristankom njegovega letala sporočila, da ga ne bo prijela. "Nismo dobili nobenih navodil glede te osebe. Bo pa potrebovala veljavni vizum za vstop na ozemlje Rusije," je pojasnil predstavnik policije.
V ZDA besni zaradi ruske gostoljubnosti
Američani nad odločitvijo Rusov, da Snowdna v nekaj urah, ki jih bo preživel v Moskvi, ne bodo aretirali in izročili, niso navdušeni. Senator Chuck Schumer je dejal, da je Rusija ZDA s tem zabodla nož v hrbet.
Kot pravi, se Rusija ne obnaša kot ameriška zaveznica. "Naj gre za Sirijo, Iran ali podpiranje Snowdnovega pobega – Rusija se ne obnaša kot prava zaveznica. Zavezniki se drug do drugega ne vedejo tako. Mislim, da bo imelo to resne posledice za naše odnose," je dejal Schumer.
Schumer tudi ne verjame izjavi tiskovnega predstavnika Vladimirja Putina, da ta o Snowdnovih načrtih ni vedel nič: "Mislim, da je osebno odobril njegov let!"
Kam se odpravlja Snowden?
Snowden je rezerviral zapleteno mrežo letalskih letov v upanju, da ga ameriške oblasti, čeprav so že napovedale, da bodo vstopile v stik z vsemi državami, v katerih bi se utegnil pojaviti, ne bodo ujele.
Ruska agencija Interfax je poročala, da naj bi se Snowden iz Moskve odpravil na Kubo. "Potnik pod tem imenom bo prispel v Moskvo iz Hongkonga, 24. junija pa bo odpotoval v Havano z letom SU150. Od tam pa naj bi z lokalnim letom odpotoval v Caracas," je za Itar-Tass pojasnil vir pri ruskem letalskem prevozniku Aeroflot.
Kot kaže pa to ni njegova želena končna destinacija. Ekvadorski zunanji minister je na Twitterju zapisal, da je Snowden za azil zaprosil Ekvador. Gre za državo, ki pomaga tudi ustanovitelju WikiLeaksa Jullianu Assangeu.
Razkril tudi dejavnosti NSA na Kitajskem
Snowden je za hongkonški South China Morning Post še razkril, da NSA med drugim vdira v baze kitajskih mobilnih operaterjev in krade SMS-sporočila. ZDA naj bi po navedbah časnika napadle tudi univerzo Tsinghua, vodilno kitajsko raziskovalno institucijo, ki na milijone kitajskim državljanom omogoča dostop do svetovnega spleta. Zadnji napad na univerzo naj bi se po podatkih, ki jih je časniku posredoval Snowden, zgodil januarja letos.
Po Snowdnovih navedbah naj bi leta 2009 NSA vdrla v računalnike hongkonškega telekomunikacijskega podjetja Pacnet. Gre za podjetje, ki je lastnik enega največjih omrežij optičnih kablov v regiji.
Kitajske in hongkonške oblasti se na Snowdnove obtožbe doslej še niso odzvale, je pa kitajska tiskovna agencija Šinhua sporočila, da "Washington Kitajski in drugim državam, za katerimi naj bi vohunil, dolguje pojasnilo".
Razkritje kaže na to, da so se ZDA, "ki so dolgo časa igrale nedolžno žrtev kibernetičnih napadov, izkazale za največjega podleža našega časa," je še zapisala Šinhua.
ZDA zahtevale izročitev
Ameriški svet za nacionalno varnost je že včeraj sporočil, da so od Hongkonga uradno zahtevali, naj spoštuje pogodbo o izročitvah in 29-letnega Snowdna izroči ZDA. Dodali so celo, da bi ščitenje Snowdna lahko ohladilo odnose med Hongkongom in ZDA. Opozorilo očitno ni zaleglo.
Snowden se je zatekel v Hongkong, še preden sta časopisa Guardian in Washington Post pred dvema tednoma objavila informacije o obstoju dveh tajnih programov nadzora NSA. Snowden je razkril program nadzora nad telefonskimi komunikacijami Američanov in nad komunikacijami tujcev po internetu. Pet dni po objavi je zvezno tožilstvo na zveznem sodišču v Alexandrii v Virginiji že vložilo obtožnico proti njemu.
Obtožnica ima le tri točke, in sicer ga bremenijo nepooblaščenega posredovanja informacij o nacionalni obrambi, namerne komunikacije zaupnih obveščevalnih informacij in kraje vladne lastnine. Vsaka od treh točk prinaša s seboj do deset let zaporne kazni.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.