Nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden je za nemško televizijo ARD dejal, da ga želijo uslužbenci ameriške administracije zaradi njegove izdaje zaupnih dokumentov svetovnim medijem usmrtiti.
"Še vedno sem živ in zaradi tega, kar sem storil, ne izgubljam spanca, saj je bilo to pravilno," je dejal v intervjuju, ki je bil posnet v moskovskem hotelu. Televizija ARD je posnela šest ur materiala, sinočnji televizijski intervju pa je trajal 40 minut.
"Ti ljudje, in oni so vladni uslužbenci, so dejali, da bi mi radi izstrelili naboj v glavo ali pa me zastrupili ko bom izstopal iz trgovine in me potem gledali umreti pod tušem," je povedal Snowden.
Prepričan je, da NSA ni prisluškoval le nemški kanclerki Angeli Merkel, temveč tudi drugim nemškim visokim političnim predstavnikom. "To kar lahko povem je, da vemo, da je NSA opazovala Angelo Merkel. Rekel bi, da je zelo malo verjetno, da bi nekdo, ki nadzira nemško vlado, opazoval le Merklovo, ne pa njenih svetovalcev ali vladnih predstavnikov, ministrov, direktorjev v industriji ali celo predstavnikov lokalnih oblasti," je še dodal.
Povedal je, da je NSA zelo aktiven na področju industrijske špijunaže. Agencija se bo dokopala do vseh vrst podatkov, ne glede na vrednost za nacionalno varnost, pravi in dodaja, da je bil tarča ameriških agentov tudi nemški Siemens. Pojasnil je, da NSA zbira vse podatke, ki lahko koristijo ZDA, ne glede na to, ali je lahko s tem ogrožena nacionalna varnost druge države.
Nadzorovali naj bi tudi kitajsko vojsko
Ameriški časopis New York Times je v tem mesecu že poročal, da naj bi NSA na okoli 100.000 računalnikov po svetu namestil programsko opremo, ki je agentom agencije omogočala dostop do podatkov na teh računalnikih, hkrati pa je to omogočalo tudi izvedbo napadov na druge sisteme.
Agenti naj bi poznali celo tehnike, ki jim omogočajo dostop do računalnikov, ki nimajo dostopa do interneta. Takšne tehnike nadzora agenti uporabljajo od leta 2008, zanašajo pa se na radijske signale, ki jih prenašajo majhna vezja in USB kartice, ki so skrivaj vstavljene v računalnike.
Med tarčami tega nadzora so številna industrijska podjetja, poleg njih pa naj bi nadzorovali tudi kitajsko vojsko.
V ZDA je Snowden obtožen kraje vladne lastnine, nepooblaščene komunikacije o nacionalni varnosti in predaje zaupnih podatkov nepooblaščenim osebam. Najprej je iz ZDA pobegnil v Hong Konga, od tam pa je poletel proti Rusiji, ki mu je odobrila enoletno vizo. Ob tem je moral obljubiti, da ne bo več objavljal podatkov, ki bi lahko škodili ZDA, zato je moral tudi v zgornjem intervjuju zelo paziti, kaj bo povedal. Sam pravi, da je vse podatke o delu NSA že predal številnim svetovnim medijem, pri sebi pa teh podatkov nima več.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.