Nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden se je na letališču Šeremetjevo, kjer je ujet v tranzitni coni, srečal s predstavniki organizacij za zaščito človekovih pravic. "Pozdravljeni. Moje ime je Ed Snowden," je začel svoj nagovor udeležencem sestanka. "Pred kakim mesecem sem imel družino, dom v raju in živel sem v velikem udobju," je povedal. "Imel pa sem tudi možnost, da brez naloga poiščem in preberem vašo komunikacijo z drugimi. Komunikacijo kogar koli ob katerem koli času. S takšno močjo lahko spreminjaš usodo ljudi," je nadaljeval.
Dodal je, da je to resna kršitev zakonov in da sam verjame v načela, razglašena v Nurembergu leta 1945 – da imajo posamezniki mednarodne dolžnosti, ki presegajo njihovo nacionalno zavezo poslušnosti. "Tako imajo posamezniki dolžnost, da kršijo domače zakone, če s tem preprečijo zločine proti miru in človeštvu," je dejal Snowden.
Povedal je, da je storil le to, kar je mislil, da je prav. "Nisem želel obogateti. Nisem želel prodati skrivnosti ZDA. Nisem se povezal s kakšno drugo vlado, da bi si zagotovil varnost. Tisto, kar sem vedel, sem dal v javnost, zato da bi o tem, kar zadeva vse nas, razpravljali vsi," je dejal.
Ne želi, da bi ameriška vlada uspela in ga utišala ter tako prestrašila vse, ki bi želeli spregovoriti. Sam je tako ostal brez države. Povedal je, da so mu kljub potezam ZDA številne države ponudile zaščito. "Tem državam, med katerimi so Rusija, Venezuela, Bolivija, Nikaragva in Ekvador, sem hvaležen in jih spoštujem, ker so se prve uprle kršenju človekovih pravic," je povedal Snowden. Okrcal pa je države, ki čeprav mu je Venezuela odobrila azil, sodelujejo pri nameri ZDA, da mu pot v to državo na vsak način preprečijo.
Udeležence sestanka je prosil za pomoč pri varni poti v Latinsko Ameriko. Zaveda se, da ne more večno ostati na ruskem letališču in da zaščito potrebuje takoj. Tako je napovedal, da bo Rusijo prosil za azil, slej ko prej pa namerava odpotovati v Latinsko Ameriko.
Snowden je sicer v Rusiji že pred dnevi vložil prošnjo za azil, a jo je nato umaknil. Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč dejal, da je Snowden v Rusiji dobrodošel, a le, če neha razkrivati informacije o prisluškovanju. In Rusi pri tem vztrajajo. Kot je povedal Dmitrij Peskov, Putinov tiskovni predstavnik, Snowden lahko ostane, če bo prenehal z dejavnostmi, ki škodijo ZDA ter ameriško-ruskim odnosom.
Po besedah udeleženke sestanka Tanje Lokšina iz organizacije Human Rights Watch je Snowden glede tega pogoja dejal: "S tem, kar sem naredil oziroma kar še bom naredil, nikakor ne želim škodovati ZDA." In ker je Snowden prepričan, da s svojimi dejanji ne škoduje ZDA, tudi ne vidi razloga, zakaj ne bi smel objaviti podatkov.
Kot je znano, želijo ZDA Snowdna zaradi izdaje podatkov o tem, kako NSA vrši nadzor nad telefonskimi in elektronskimi komunikacijami po svetu, postaviti pred sodišče.
Snowden se je pred tem scenarijem najprej zatekel v Hongkong, od tam pa v Rusijo, kjer je obtičal v tranzitni coni letališča, saj so ameriške oblasti vmes preklicale njegov potni list.
Snowdnova najboljša možnost je komercialno letalo
Medtem ko Snowden razmišlja o svojih možnostih, različne scenarije potovanja v Venezuelo preučujejo tudi pravniki in letalski strokovnjaki.
Ko je včeraj Aeroflotovo letalo naredilo nenavaden ovinek v smeri Havane na Kubi, je marsikdo pomislil, da je na letalu Snowden. Kot se je izkazalo, ga ni bilo, letalo se je le izognilo turbulenci, a pravzaprav bi bilo komercialno letalo Snowdnova najboljša možnost, menijo poznavalci.
Sklicujejo se na mednarodno pravo, ki komercialnemu letalstvu omogoča prosto uporabo zračnega prostora. "Eno glavnih načel chicaške konvencije je, da imajo komercialna letala pravico do preleta ozemlja ali polnjenja goriva v državi, preko katere letijo, brez da bi zaprosila za posebno dovoljenje," pravi pravnik Simon Phippard.
Vladna letala na drugi strani potrebujejo dovoljenje, preden lahko zakonito vstopijo v zračni prostor neke države. In na primeru bolivijskega predsednika Iva Moralesa se je že izkazalo, da ameriške zaveznice letalu, ki bi ga po Snowdna poslala venezuelska vlada, ne bi pustile proste poti.
"Po načelu suverenosti lahko vsaka država prepove prelet zračnega prostora državnemu letalu druge države brez posebnih pojasnil," pravi John Mulligan z Inštituta za letalsko pravo v Chicagu.
Ustavitev komercialnega letala pa je na drugi strani precej bolj kompleksna in zapletena, se strinjajo pravni strokovnjaki. Kljub temu pa bi ZDA in zaveznice v zakonih najbrž poskusile najti dovolj lukenj za prizemljitev komercialnega letala s Snowdnom, še menijo strokovnjaki, čeprav je ameriški predsednik Barack Obama dejal, da za "hekerčkom" ne bo pošiljal nobenih letal.
Je pa državam zagrozil s "posledicami", če bi Snowdnu dovolile pristati ali potovati skozi državo, ne da bi ga ujele in predale ZDA.
Moskva s tremi južnoameriškimi državami, ki so Snowdnu obljubile zavetje – Venezuelo, Nikaragvo in Bolivijo – nima neposrednih letalskih zvez. Najboljša pot je preko Havane, kjer pa se še niso izjasnili, ali bi to tudi dovolili.
Takšen polet je Snowden sicer že načrtoval, a si je v zadnjem trenutku premislil in se na letalo ni vkrcal, ker leti čez ameriško ozemlje.
Vendar pa iz Moskve večina letal leti prav preko ZDA ali njenih evropskih zaveznic. Alternativna Snowdnova možnost bi bil let v Teheran, od tam pa v Sudan ali Angolo, ki bi najbrž tvegali spor z ZDA, vendar iz Irana v ti dve državi ni direktnih povezav.
Lahko bi letel tudi v Šanghaj, Peking, Hanoi ali Ho Či Min, vendar tudi te poti potekajo preko držav, ki bi morda ugovarjale, čeprav Kitajska ne kaže namena, da bi Snowdna ujela.
Kot eno od možnosti strokovnjaki navajajo tudi dolgo pot preko Arktike in čez Atlantik, s čimer bi se izognil zračnemu prostoru ZDA in zaveznic. Vendar nastopijo tehnične težave. Vprašanje je, kje bi letalo opravilo postanek za polnjenje rezervoarja. In seveda – kdo bi plačal račun.
Strokovnjaki v tem primeru predlagajo letalo gulfstream G550 proizvajalca General Dynamics. Sicer pa zasebni leti od Moskve do Caracasa stanejo okoli 100.000 evrov, znesek pa bi se v Snowdnovem primeru zaradi izogibanja sovražnemu zračnemu prostoru močno povečal.
Je pa letalo pravzaprav edini način transporta, ki Snowdnu preostane. Če bi se poskušal z vlakom preko transsibirske železnice prebiti v smeri Azije, bi bil med potovanjem precej na udaru, da ga ujamejo, poleg tega med Rusijo in Venezuelo skoraj ni pomorske blagovne izmenjave, zato ga tam ne bi čakala ladja, ki bi ga lahko odpeljala v Venezuelo.
Ker trenutno optimalne poti, kako Snowdna poslati v državo, ki mu ponuja zavetje, ni, strokovnjaki menijo, da bo tja brez zapletov prišel le z veliko mero sreče.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.