Nekdanji obveščevalni analitik Ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden je na begu pred ameriškimi oblastmi.
Potem ko je včeraj zapustil Hongkong, je odpotoval v Rusijo, Ekvador pa je prejel njegovo prošnjo za azil. Rusija je bila namreč le prehodna postaja.
Ruska agencija Interfax je nato poročala, da naj bi se Snowden iz Moskve danes odpravil na Kubo. "Potnik s tem imenom bo 24. junija odpotoval v Havano z letom SU150. Od tam pa naj bi z lokalnim letom odpotoval v Caracas," naj bi pojasnil vir pri ruskem letalskem prevozniku Aeroflot.
Zanimanje za nakup vozovnic za polet na letu SU150 se je nato hitro povečalo, večinoma na račun novinarjev in fotografov. A so lahko ti danes fotografirali le prazen sedež.
Tiskovni predstavnik Vladimirja Putina je zatrdil, da v Rusiji nimajo informacij o Snowdnu, ZDA pa so Rusijo včeraj obtožile, da se ne obnaša prijateljsko. Senator Chuck Schumer je dejal, da je prepričan, da je Putin osebno odobril Snowdnov prihod v Moskvo.
Ruska agencija sicer danes poroča, da Snowden najbrž ni v Rusiji. Vendar se je oglasil ustanovitelj WikiLeaksa Jullian Assange, čigar pravna ekipa pomaga Snowdnu. Potrdil je, da je Snowden zapustil Hongkong, da je na poti v Ekvador, vmes pa je opravil postanek v Rusiji. Dodal je še, da je Snowden na varnem in da je zdrav.
Iz Vietnama pa se je oglasil ekvadorski zunanji minister Ricardo Patino. Dejal je, da še preučujejo Snowdnovo prošnjo za azil in dodal, da se Snowden boji, da v ZDA ne bo deležen pravičnega sojenja.
Zakaj v Ekvador?
In kaj je v Ekvadorju tako privlačnega, da si tja želi še Snowden, potem ko se je pod njihovo okrilje zatekel že Jullian Assange? Ta do Ekvadorja sicer ni prišel, še vedno pa živi v prostorih njihove ambasade v Londonu.
Ekvadorski predsednik, levo usmerjeni ekonomist Rafael Correa, ne skriva svoje nenaklonjenosti do ZDA. Pravzaprav je bilo že ob primeru Assangea opaziti, da z veseljem nagaja Američanom in ščiti človeka, ki bi ga velesila z veseljem postavila pred sodišče.
Hitro ukrepanje je Ekvador napovedal tudi v primeru Snowdna, kjer je pričakovati, da bodo podobno kot pri Assangeu ugotovili, da bi bil sodni proces politično motiviran in ga bodo zato zaščitili.
Čeprav Ekvadorci Assangeu ali Snowdnu ne nasprotujejo, pa se vseeno sprašujejo, ali se človekoma, ki trdita, da vse, kar počneta, počneta v boju za boljši in bolj svoboden svet, zdi okusno za azil prositi prav državo, v kateri, če bi bila domačina, ne bi mogla niti odpreti ust.
Ekvadorci opozarjajo, da njihova država ni tako svobodna, kot daje vtis, ko zatočišče v njej iščejo ubežniki pred zakonom, svoje politike pa obtožujejo dvoličnosti.
NSA je napadel tudi kitajske univerze
Snowden je za hongkonški South China Morning Post še razkril, da NSA med drugim vdira v baze kitajskih mobilnih operaterjev in krade SMS-sporočila. ZDA naj bi po navedbah časnika napadle tudi univerzo Tsinghua, vodilno kitajsko raziskovalno institucijo, ki na milijone kitajskim državljanom omogoča dostop do svetovnega spleta. Zadnji napad na univerzo naj bi se po podatkih, ki jih je časniku posredoval Snowden, zgodil januarja letos.
Snowden se je zatekel v Hongkong, še preden sta časopisa Guardian in Washington Post pred dvema tednoma objavila informacije o obstoju dveh tajnih programov nadzora NSA. Snowden je razkril program nadzora nad telefonskimi komunikacijami Američanov in nad komunikacijami tujcev po internetu. Pet dni po objavi je zvezno tožilstvo na zveznem sodišču v Alexandrii v Virginiji že vložilo obtožnico proti njemu.
Obtožnica ima le tri točke, in sicer ga bremenijo nepooblaščenega posredovanja informacij o nacionalni obrambi, namerne komunikacije zaupnih obveščevalnih informacij in kraje vladne lastnine. Vsaka od treh točk prinaša s seboj do deset let zaporne kazni.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.