Tujina

Snemalec je bil umorjen

Jeruzalem, 06. 04. 2006 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Britanec, ki ga je med snemanjem v Gazi ustrelil izraelski vojak, je bil umorjen, je pokazala preiskava.

Palestinski otroci so se tako poklonili ubitemu snemalcu, ki je želel svetu povedati njihovo zgodbo
Palestinski otroci so se tako poklonili ubitemu snemalcu, ki je želel svetu povedati njihovo zgodbo FOTO: Reuters
Dokumentarec “Smrt v Gazi”, med snemanjem katerega je bil James Miller ubit, je prejel več mednarodnih nagrad. Zgodba govori o palestinskih otrocih, ki so se znašli v navzkrižnem ognju med Palestinci in Izraelci.

Nagrajevanega snemalca Jamesa Millerja je med snemanjem dokumentarca o palestinskih otrocih v begunskem taborišču v Rafi maja 2003 usodno ranil izraelski izstrelek. V Veliki Britaniji so takoj sprožili preiskavo o okoliščinah njegove smrti, ta pa je pokazala, da so izraelski vojaki na Millerja streljali namerno. “Glede na dokaze, ki so nam jih predložili, se porotniki enoglasno strinjamo, da so na Millerja streljali z namenom, da ga ubijejo,” je dejala predstavnica londonskega sodišča in dodala, da ni dvoma, da je bil snemalec umorjen.

Preiskovalci so ob tem še opozorili, da so na Millerja streljali, čeprav je nosil jasne oznake, ki so dokazovale, da gre za novinarja, poleg tega pa je mahal z belo zastavo.

James Miller (desno) na eni zadnjih fotografij tik preden so ga umorili
James Miller (desno) na eni zadnjih fotografij tik preden so ga umorili FOTO: Reuters

Izraelske oblasti v preiskavi niso želele sodelovati. Aprila lani so vojaka, ki je streljal na Millerja celo oprostile vsake krivde, zaradi česar je London vložil protest.

Ehud Olmert mandatar

Izraelska volilna komisija je v sredo objavila tudi končne uradne rezultate marčevskih parlamentarnih volitev, na katerih je največ, in sicer 29, sedežev v 120-članskem knesetu dobila Kadima. Poleg Kadime in laburistov se je na volitvah konec marca v parlament prebilo še deset strank. Ortodoksna stranka Šas in stranka Likud bosta imeli po 12 poslancev, stranki Izrael Bejtenu (Izrael naš dom) je pripadlo enajst poslanskih sedežev, desno usmerjena zveza Narodne verske stranke in Narodne unije pa bo imela poslej devet poslancev. V knesetu bodo tudi stranka upokojencev s sedmimi, Združeni judaizem Tore s šestimi in levo usmerjeni Merec s petimi poslanci. Tri arabske stranke bodo imele skupaj deset sedežev.

Izraelski predsednik Moše Kacav je Ehudu Olmertu, vodji stranke Kadima, ki je na nedavnih parlamentarnih volitvah prejela največ glasov, podelil mandat za sestavo nove izraelske vlade. Olmert, ki ima zdaj 42 dni časa, da oblikuje vladno koalicijo, je že napovedal, da bo vlado oblikoval v kratkem.

Olmert je z Amirjem Perecem, vodjo druge najmočnejše Laburistične stranke, ki bo imela v novem parlamentu 19 poslancev, že sklenil načelni dogovor o začetku koalicijskih pogajanj. Laburisti sicer podpirajo Olmertov načrt o umiku Izraela z delov Zahodnega brega in ponovni določitvi meja izraelske države do leta 2010.

V čast mi je sporočiti, da sem se odločil nalogo oblikovanja prihodnje vlade zaupati Ehudu Olmertu. Izraelski predsednik Moše Kacav

Olmert, ki bo po vsej verjetnosti postal naslednji izraelski premier, je že večkrat izjavil, da je pripravljen svoje načrte o umiku z večjega dela Zahodnega brega in dokončni določitvi meja izraelske države v naslednjih štirih letih uresničiti tudi enostransko. In sicer v primeru, da mirovni pogovori s Palestinci, ki so minuli teden dobili vlado pod vodstvom gibanja Hamas, ne bodo mogoči.

Ehud Olmert bo najverjetneje tudi novi premier
Ehud Olmert bo najverjetneje tudi novi premier FOTO: Reuters

Izpustili palestinskega ministra

24-članski palestinski kabinet sestavljajo člani Hamasa, neodvisni posamezniki in tehnokrati, predstavniki drugih palestinskih skupin pa v njem ne sodelujejo. Mesta zunanjega, finančnega in notranjega ministra so si tako razdelili Mahmud Zahar, Omar Abdelrazek in Said Siam, vsi trije voditelji Hamasa. Izrael je Hamasovim ministrom sicer že prepovedal gibanje med območjem Gaze in Zahodnega brega.

Izraelske varnostne sile so medtem izpustile davi aretiranega palestinskega ministra za Jeruzalem Haleda Abu Arafo, so sporočili tako policijski viri kot vladajoče palestinsko gibanje Hamas, katerega pripadnik je tudi Arafa. Neimenovani izraelski uradnik, zadolžen za izraelsko notranjo obveščevalno službo Šin Bet je dejal, da so Arafo aretirali, ker je imel prepoved vstopa v Zahodni breg.

Arafo so izpustili iz policijske postaje v judovski naselbini Male Adumim nekaj ur po tem, ko so ga aretirali na nadzorni točki ob vhodu v predmestje vzhodnega Jeruzalema Al Azario, ki je tehnično del Zahodnega brega. Po izjavah prič so izraelski policisti z Arafo ob aretaciji ravnali grobo.

Arafo so izraelski policisti aretirali skupaj z njegovim telesnim stražarjem. Minister je bil v času aretacije sicer na poti v Jeruzalem, kjer naj bi odprl prostore svojega urada. Policisti naj bi Arafo že čakali, aretirali pa naj bi ga ravno zaradi odpiranja urada v Jeruzalemu. Status mesta je namreč eno ključnih vprašanj izraelsko-palestinskega spora. Arafo so sicer izraelske oblasti aretirale že večkrat.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.