Dušan Mak iz Smučišča Dole pri Litiji meni, da ne moremo enačiti majhnih in velikih smučišč. "V isti koš metati velika in mala smučišča ... V določenih segmentih bi se dalo kaj drugače narediti," je uvodoma povedal Mak. Po njegovem je zato nerazumljiva zahteva, da morajo imeti majhna smučišča zraven še zdravstveni dom. Namesto tega bi bilo lahko reševanje drugače urejeno.
"Imamo ljudi, ki imajo 80-urni tečaj v okviru gasilcev. V lokalni skupnosti imamo tudi nekaj diplomiranih medicinskih sester in zdravnico, te lahko vskočijo," je povedal Mak.
Prav področje reševanja je sicer glavno jabolko spora v novem zakonu, na kar opozarjajo tudi pri združenju slovenskih žičničarjev.
"Vse točke tega zakona bomo še enkrat temeljito predelali, nato pa se na Ministrstvu za zdravje dogovorili za termin sestanka. Takrat bomo pogledali, katere točke so za mala smučišča neživljenjske," je povedal Boštjan Paradiž iz združenja slovenskih žičničarjev.
Nov zakon bo namreč odrejal, da bodo morali biti tudi na malem smučišču ves čas obratovanja prisotni usposobljeni reševalec, nadzornik in vodja obratovanja.
"Ljudje delajo prostovoljno, na malih smučiščih ni profesionalcev in ne zaposlenih ljudi, ker to ne pije vode," je še povedal Mak. Če se zakoni v prihodnje ne bodo prilagodili za mala smučišča, bo tako praznih strmin še več.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.