Smrtonosni sev bakterije E.coli, ki je v Nemčiji zahteval 45 žrtev, eno pa na Švedskem, se je 'preselil' v Francijo. Konec minulega tedna je v Bordeauxu zbolelo osem ljudi, pri dveh pa se je razvila najtežja oblika bolezni. Analize vzorcev, vzete pri enem izmed omenjene dvojice, so pokazale, da gre za isti sev kot v Nemčiji, vzrok za zastrupitev pa naj bi bili kalčki, je sporočilo francosko ministrstvo za zdravje.
Sedem obolelih se je udeležilo iste otroške zabave, šest pa jih je povedalo, da so tam jedli kalčke, "ki so jih uporabili kot dekoracijo za gazpacho“, je še sporočilo ministrstvo. Dodali so, da so kalčke posadili in vzgojili v Franciji, in s tem zavrnili petkove trditve državnega sekretarja za potrošnike, da naj bi okuženi kalčki izvirali iz Velike Britanije. Kljub temu Otoka niso povsem oprali krivde, saj naj bi od tam izvirala semena.
Prodaja jih podjetje Thompson & Morgan iz Ipswicha v Angliji in čeprav povezava z izbruhom bolezni še ni nedvoumno dokazana, sekretar za potrošnike vendarle svetuje njihov umik iz prodaje, prav tako pa tudi umik gorčice in rukole istega proizvajalca. V družbi Thompson & Morgan so se že odzvali. Spomnili so, da je izbruh bolezni povezan z enim samim krajem v Franciji, "kar nakazuje, da je nekaj na območju Bordeauxa ali pa način, kako so vzgajali in obdelovali kalčke, krivo za incident in ne naša semena“. Preiskavo je že začela tudi britanska agencija za prehrambene standarde, medtem ko tamkajšnja Agencija za varovanje zdravja razmere podrobno spremlja.
Francoski minister za zdravje je državljane v nedeljo po televiziji pozval, naj omenjenih kalčkov ne uživajo. Hkrati je vsem, ki bi trpeli za diarejo ali hudimi bolečinami v trebuhu, predlagal obisk zdravnika. Povedal pa je tudi, da v bolnišnici v Bordeauxu preizkušajo zdravilo, ki se je v Nemčiji že izkazalo za učinkovito.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.