
Ameriški predsednik George Bush in njegova indonezijska kolegica Megavati Sukarnoputri se strinjata, da je na teroristični napad na Baliju, v katerem je minuli teden umrlo več kot 180 ljudi, potrebno odgovoriti "hitro in odločno". Državi bosta tudi sodelovali z drugimi prizadetimi vladami, predvsem z avstralsko, da bi storilce napada privedli pred sodišče, sta v 20-minutnem telefonskem pogovoru še menila predsednika.
Otok Bali pa je danes obiskal avstralski premier John Howard, ki je na spominski slovesnosti družinam žrtev obljubil, da bo njegova vlada naredila vse, kar bo v njeni moči, da storilce privede pred sodišče. Doslej so identificirali 30 avstralskih državljanov, ki so umrli v napadu v Kuti, vendar pa naj bi bilo avstralskih žrtev skupno kar 119, ocenjujejo oblasti v Sydneyju.
CIA vedela za napad?
Britanski premier Tony Blair pa je poudaril, da Velika Britanija pred napadom ni dobila opozoril. Ameriški State Department jih je sicer obvestil, da obstaja nevarnost napadov na zabavišča, kjer se zbirajo turisti z Zahoda, vendar pa Indonezija ni bila posebej omenjena. Britanski časniki so namreč danes poročali, da je ameriška obveščevalna služba CIA nedavno predvidela, da bi na Baliju lahko prišlo do terorističnih napadov, vendar ni sprejela posebnih ukrepov.
Premierka Nove Zelandije Helen Clark, ki je trenutno na obisku v Veliki Britaniji pa je dejala, da so bila opozorila CIA, iz katerih bi lahko predvidevali napad na Bali, premalo natančna. Bali je eden od številnih počitniških krajev v regiji, je dejala Clarkova. Poleg tega je britansko zunanje ministrstvo potrdilo, da so bile ameriške obveščevalne službe v svojih opozorilih presplošne, piše The Guardian.
Sedem osumljenih za napad?

Po poročanju indonezijskih časnikov je za napad odgovorna teroristična skupina, ki naj bi jo sestavljalo sedem ljudi, med njimi Malezijec, Jemenec in Evropejec. Skupina naj bi 10. oktobra prispela v kraj Semarang na indonezijskem otoku Java, ki sicer velja za središče indonezijskih skrajnih islamskih skupin. Policija je tudi aretirala vodjo Fronte zagovornikov islama Šihaba, odgovornega za številne napade v Indoneziji v zadnjih dveh letih.
V Avstraliji so medtem doslej neznani storilci podtaknili požar v neki mošeji v Melbourneu, kar je že drugi primer protimuslimanskega napada v Avstraliji po terorističnih napadih na Baliju. Plicija je sporočila, da še preiskuje, ali je požig povezan z napadi na Baliju. Zaradi dogodkov na Baliju je treba ugotoviti, ali gre za politični ali verski motiv. Že v torek pa sta bila napadena neka muslimanska šola in dom verskega predstavnika v Sydneyu.