Libijsko sodišče je obsodilo pet bolgarskih medicinskih sester in palestinskega zdravnika na smrt zaradi namerne okužbe 400 libijskih otrok z virusom HIV.
Bolgarski zunanji minister Ivailo Kalfin je izrazil razočaranje nad odločitvijo sodišča, bolgarski parlament pa je pozval mednarodno skupnost, naj ukrepa in pritisne na Libijo, da osvobodi medicinske sestre. "Kategorično zavračamo smrtno kazen," je po razglasitvi obsodbe dejal predsednik bolgarskega parlamenta Georgi Pirinski.
Razočaranje in pretresenost nad odločitvijo sodišča je izrazil tudi evropski komisar Franco Frattini. Izrazil je upanje, da bodo "libijske oblasti ponovno pretehtale to odločitev", ki je po njegovih besedah "prepreka pri sodelovanju z EU".
Svojci okuženih otrok so medtem navdušeno pozdravili izrek sodbe. Pred sodiščem se je zbralo več kot 50 staršev okuženih otrok, ki so nosili transparente z napisi "smrt za morilce otrok" in "HIV made in Bulgaria".
Šesterica je bila že maja leta 2004 obsojena na smrtno kazen, vendar je vrhovno sodišče razsodbo razveljavilo. Tožilci so se strinjali z obrambo, da je bilo pri aretaciji in zaslišanju obsojenih nekaj proceduralnih nepravilnosti, sodišče pa je po pritisku mednarodne skupnosti odredilo novo sojenje, ki se je začelo maja letos. Obsojeni so bili, da so 426 libijskih otrok v bolnišnici v Bengaziju namerno okužili z virusom HIV. 51 okuženih otrok je medtem že umrlo.
Zdravstveni delavci, ki so zaprti že od leta 1999, so ves čas vztrajali pri nedolžnosti in pri tem, da so jim priznanje izsilili z mučenji, človekoljubne in druge organizacije pa so Libijo obtožile, da je obtožbo skovala, da bi prikrila slabe higienske razmere v bolnišnicah, ki so privedle do okužbe otrok.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.