Baguz je majhno mesto na meji med Irakom in Sirijo, ki je po padcu Rake, nekoč glavnega mesta Islamske države, postalo osrednje zatočišče za tisoče borcev in njihovih družin. Številni novinarji se zgrinjajo na zadnje dejanje, s katerim se bo končala ena najhujših epizod v moderni zgodovini Bližnjega vzhoda. Mohamed Rasool je te dni opisoval dogodke s postojanke kurdskih sil, ki so z vso silo pritiskali na islamistične borce. "Močna svetloba in nekaj sekund kasneje ogromna ognjena krogla, ki jo je sledil udarni val, je bila posledica bombe koalicijskih sil pod vodstvom ZDA, ki je uspešno zadela skladišče z orožjem."
Borci Islamske države so se v prejšnjih letih šteli v desettisočih, ki so s fanatičnostjo uspeli premagati številčno močnejše vojske od Evfrata do Damaska. Danes se v Baguzu zdesetkana vojska bori zaradi lažnega prepričanja, strahu pred povračilnimi ukrepi in zapornimi kaznimi, ki jih čakajo. Borci se redko predajo, nekateri se poskušajo preobleči v civiliste in tako prečkati kurdske obrambne linije, a jih lastni poveljniki, če jih zalotijo, ubijejo. Pred kratkim se je končalo desetdnevno premirje, namenjeno evakuaciji otrok in žensk, ki so jih borci uporabljali za žive ščite vse od umika iz Rake. Na tisoče se jih je predalo, a na tisoče jih je tudi ostalo.
Zdaj se je znova začela bitka in tokrat so vsi udeleženi odločeni, da jo bodo končali. "Še napadi na Rako in Mosul niso bili tako intenzivni in krvavi, kot so artilerijski in bombni napadi na Baguz," je Rasool zapisal za Guardian. Islamska država je ujeta med nakovalo in kladivo; z leve strani mesta pritiskajo Kurdi in koalicija pod vodstvom ZDA, na desni pa sirska vojska in Ruska federacija. "Ostrostrelci, samomorilski napadi, protitankovske rakete, vse preprečuje, da bi lahko vojske okrog njih uspešno zategnile zanko," nadaljuje Rasool.
Čez dan je napredovanje zamrznjeno, v noči pa borci Islamske države nimajo premoči. Brez opreme za nočno gledanje so lahka tarča za ostrostrelce, tanke, artilerijo, helikopterje in letala. "Vsaj 160 mitraljezov, medsebojno oddaljenih po 50 metrov, pokriva obrambno črto in preprečuje umik fanatičnih borcev." V zadnjih dveh so Kurdi napredovali za več kot kilometer in zapirajo še zadnje oskrbovalne poti za ujete islamiste.
"Našli smo številne radie, po katerih smo slišali, da v vrstah borcev Islamske države vlada panika. Iščejo načine za pobeg. Po naglasih slišimo, da gre tako za Iračane kot številne tuje borce," je za Guardian povedal neimenovani kurdski poveljnik. V enklavi naj bi ostalo od 1000 do 1500 borcev in še neznano število civilistov, a teh je verjetno blizu 10.000. Bitka je še naprej težka in krvava, saj se islamski borci ne mislijo predati, borijo se do zadnjega, tudi na račun visokih žrtev med civilisti.
Ti uporabljajo vse možne načine, da bi ustavili napredovanje Kurdov in Sircev; mine, avtomobili bombe, izdelava predorov pod linijami in samomorilski napadi so le del taktike, ki nakazuje na obupane poskuse. Med streljanjem se pogosto pojavijo ženske, oblečene v nikabe, ki za roke držijo otroke, ki bi radi prečkali obrambno črto na poti do varnosti. Streljanje se na trenutke prekine, skupino spravijo na drugo stran razbeljenih cevi in jih skrbno pregledajo, saj se pogosto med njimi skrivajo moški.
"Visoki borec iz Bosne se poskuša pretihotapiti kot civilist. Ignorira vprašanja, zapre oči in si nadene spokojen nasmeh. Zgrudi se in prevzamejo ga bolničarji, ki povedo, da ni jedel že nekaj dni in so se mu znova odprle rane," opiše dogajanje Rasool.
Associated Press je opravil intervjuje z več kot 12 ljudmi in samo štirje so priznali, da bi radi zapustili Baguz. Opisovali so življenje v izkopanih luknjah, pokritih s tankimi platni, v katerih bi radi preživeli letalske napade. Na začetku bitke je bilo hrane malo, kasneje je še ta pošla. "Nismo želeli zapustit Baguza, a je kalif rekel, da morajo ženske in otroci zapustiti območje bojev. Jaz sem želela ostati. Tu je Islamska država, dežela islama," je za AP povedala 33-letna Abdul Aziz. Ženske so poslali na varno, ker so mislili, da bo bog to videl in bo pomagal borcem, ki so še ostali.
Številni otroci in tudi ženske so umirali zaradi lakote in številnih letalskih napadov, zato se je jih je veliko odločilo, da bodo poskusili srečo na drugi strani. Nekatere so izgubile može. 16-letnica, ki je v bojih izgubila štiri može, očeta, sestro in dva brata, je priznala, da so bili zadnji tedni peklenski. Hrane praktično ni bilo in sama ni jedla več kot štiri dni. Tisti, ki so zapustili enklavo, se zavedajo, da je njihova prihodnost negotova in večina bi se rada vrnila domov, a ostala v objemu Islamske države.
Poraz Islamske države kot ozemeljske entitete je neizbežen in se bo zgodil v nekaj dneh, a sporočilo in poslanstvo bosta živela še naprej. Veliko borcev je uspelo pobegniti, se vrniti v svoje nekdanje države in nekdanja življenja. Islamska država je nastala kot majhna teroristična skupina, ki je bila v Iraku skoraj poražena. Njihova naloga je bil boj proti nevernikom in krivovernikom, predvsem s terorističnimi napadi in propagando. Številni strokovnjaki se bojijo, da bo Islamska država še naprej živela, v drugačni obliki, in se bo vrnila h koreninam. Bitka se bo končala, a vojna proti ekstremistom se bo nadaljevala še naprej.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.