Tujina

'Oblasti streljajo na svoje ljudi'

Teheran, 19. 06. 2009 08.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
13

Irance je nagovoril vrhovni verski vodja, ki je ostro zahteval prekinitev protestov. Ahmadinedžad medtem svoje tekmece naslavlja z brati in trdi, da so rezultati volitev zmaga za vse.

Vrhovni verski vodja Ajatola Ali Kamenej
Vrhovni verski vodja Ajatola Ali Kamenej FOTO: Reuters
Hamenej je med drugim dejal, da je od vseh zahodnih sil najbolj 'zlobna' britanska vlada, na kar se je ta že odzvala. Na sestanek so poklicali iranskega veleposlanika v Londonu. Ajatola Ali Hamenej

Iranski vrhovni verski vodja Ajatola Ali Hamenej je prvič, odkar so sporne volitve zanetile proteste in nasilje na ulicah prestolnice, nagovoril Irance. Ajatola sicer podpira ponovno izvolitev predsednika Mahmuda Ahmadinedžada. Danes naj bi bil tako dan za obnovitev privrženosti iranskega naroda vrhovnemu voditelju.

Protestniki so nove shode napovedali za soboto.

Pridigo ima na teheranski univerzi, kjer so se pred dnevi zgodili nasilni poskusi prekinitve protestov. Študenti naj bi skakali skozi okna, da bi ušli policiji, ki je nanje metala solzivec in jih pretepala. Po nekaterih informacijah naj bi bilo več kot sto ranjenih in vsaj en mrtev v izbruhu nasilja. Nekaj so jih aretirali.

Ajatola, ki ima po iranski ustavi neomejeno oblast in pooblastila, da po svojih prepričanjih oblikuje državno politiko, pa tudi velik vpliv na javno mnenje, je v pridigi še enkrat podprl Ahmadinedžada. Poudaril je, da so njegova stališča, kar se tiče meddržavnih odnosov in družbenih problemov, bližje tistim izvoljenega predsednika kot drugih kandidatov, ki so se potegovali za predsedniški stolček.

Hamenej je sicer priznal, da je "težko najti pravo pot, če si razburjen". Kljub temu je Irance pozval, naj najdejo odgovore v veri.

Ocenil je, da so bile volitve "velik dokaz ljubezni Irancev do svoje države". Volitve so bile tudi odličen dokaz odgovornosti Irancev, je še poudaril.

Zatrdil je, da so bile volitve poštene, saj mehanizmi, ki jih je vzpostavila državna volilna komisija, ne dovoljujejo nikakršnih goljufij. Kako bi lahko prigoljufali 11 milijonov glasov, se je vprašal. Razlika med glavnima kandidatoma je bila namreč kar 11 milijonov glasov.

Dodal je, da obstajajo diktature in demokracije, ki so zelo daleč od Alaha, v Iranu pa obstaja "tretja pot", in ocenil, da je Iran dokazal, da je "religiozna demokracija".

Iran ne pomni tako množičnih protestov od leta 1979.
Iran ne pomni tako množičnih protestov od leta 1979. FOTO: Reuters

Izrazil je tudi ostro opozorilo, da se morajo protesti v državi prenehati. Po njegovih besedah morajo volitve odločiti volilni lističi, ne pa ulica. Za kakršno koli nasilje bodo na koncu obtoženi politični voditelji, je dejal očitajoče.

Kandidate, ki so bili na volitvah poraženi, je pozval, naj za ugotavljanje morebitnih nepravilnosti uporabijo zakonska sredstva, ob tem pa je dodal, da islamska republika ne bi goljufala.

'Iranske oblasti streljajo na svoje ljudi'

Širin Ebadi pravi, da iranske oblasti streljajo na svoje ljudi.
Širin Ebadi pravi, da iranske oblasti streljajo na svoje ljudi. FOTO: Reuters

Iranska dobitnica Nobelove nagrade za mir Širin Ebadi je danes po srečanju s predstavniki ZN v Ženevi pozvala k mednarodnim prizadevanjem, da "se ustavi streljanje iranske vlade na svoje ljudi". ''Pričakujem, da bo mednarodna skupnost preprečila nadaljevanje nasilja s strani vlade," je po srečanju z visoko komisarko ZN za človekove pravice Navi Pillay pozvala Ebadijeva in izrazila prepričanje, da so Iranci "siti nasilja", nemiri pa so izbruhnili zato, ker se je vlada na mirne proteste odzvala z nasiljem. Po mnenju Nobelove nagrajenke je v Iranu potreben razpis novih volitev, izvedbo katerih bi nadzorovali ZN.

K razveljavitvi izidov nedavnih volitev in razpisu novih volitev je medtem danes pozval tudi reformist Mehdi Karubi, nekdanji predsednik parlamenta, ki je prav tako kandidiral na volitvah. Tudi on je iransko vlado obtožil, da je sama izzvala nemire, v katere so se sprevrgli sprva mirni protesti, in je kriva za smrt več protestnikov.

Po ocenah Amnesty International (AI) je v nasilju, ki je v Iranu izbruhnilo po predsedniških volitvah, življenje verjetno izgubilo okoli deset ljudi, štiri študente poleg tega še pogrešajo. Po navedbah iranskega državnega radia je bilo ubitih sedem ljudi. Po mnenju Ebadijeve je bilo aretiranih okoli 500 ljudi.

600 pritožb

Četrtek je bil dan žalovanja za vsemi, ki so v protestih umrli.
Četrtek je bil dan žalovanja za vsemi, ki so v protestih umrli. FOTO: Reuters
Spletni velikan Google je uvedel možnost prevajanja spletnih strani iz perzijskega jezika. S tem hočejo prispevati k širjenju informacij iz Irana po vsem svetu.

Musavi in še dva druga kandidata so na glavni volilni organ naslovili več kot 600 pritožb. Te vključujejo poročila o pomanjkanju volilnih lističev, siljenju k podpori določenega kandidata in preprečevanju dostopa podpornikov drugih kandidatov na volišča. V soboto naj bi se sestali in razpravljali o pomanjkljivostih.

'Narobe ste razumeli'

Medtem pa se je oglasil tudi Ahmadinedžad, ki je narod nagovoril preko televizijskih sprejemnikov. Potem ko je pred dnevi primerjal svoje poražene tekmece z navijači poraženega nogometnega moštva, je zdaj dejal, da so bile nekatere njegove izjave vzete iz konteksta. "Govoril sem o tistih, ki so začeli nemire, zažigali mesto in napadali ljudi. Rekel sem, da ti ljudje niso del iranskega naroda. V Iranu so ti ljudje tujci.“ Svojo prepričljivo zmago je komentiral z besedami, da to pomeni zmagoslavje za vse. "Smo velika družina in zato moramo združiti moči.“ Svoje tekmece pa je naslovil z "brati“.

Protesti se bodo kljub vsemu očitno nadaljevali. Priključujejo se jim namreč nove skupine iz najrazličnejših segmentov iranske družbe. Protest je tako napovedala tudi ena od zelo vplivnih vej tamkajšnjih klerikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bolivar
20. 06. 2009 04.56
erikon /Pravica je zmagala,saj se ve da je Iran že dolgo trn v peti Amerom in Izraelu,in da že dolgo delajo na spodkopovanju te države,toda zopet jim je spodletelo tem cionistom/ Seveda zmagala je "islamska pravica" ,kaki ameri ,saj je Iran precej zaprta družba. Res da cel zahodni svet podpira Musavija ,da bi se v prihodnje izognili zapletom ,ki trajajo že nekaj let,a te nemire so Iranci oz. vlada Ahmadineđada ,sami inscenirali ,da imajo vzrok za določene "varnostne ukrepe" in da bi se ljudje v Iranu čutili ogrožene ,s čimer bi zrasla podpora vladajoči stranki!
alterego
19. 06. 2009 19.57
ja, tud v Severni Koreji ne goljufajo pri volitvah
jezek_teka_teka
19. 06. 2009 17.08
S tanki naj grejo nad puntarje ... saj jih je kot smeti ... kitajci bi to že zdavnaj poštimal ...
bre11
19. 06. 2009 15.53
volitve ciste ko suza
lesnikovsok
19. 06. 2009 15.49
se en dokaz da vera omejuje človeka :)
lesnikovsok
19. 06. 2009 15.49
haha lutke :)
jack.the.ripper
19. 06. 2009 15.48
Vera naj se ne vtika v politiko praviste kajne? =)
porka.malorka
19. 06. 2009 14.01
izbruh to pa ni res demokracija ali sodobna demokracija pomeni "Prilagajnje ljudstva eliti ljudi če ne pa štrik"
erikon
19. 06. 2009 13.10
Pravica je zmagala,saj se ve da je Iran že dolgo trn v peti Amerom in Izraelu,in da že dolgo delajo na spodkopovanju te države,toda zopet jim je spodletelo tem cionistom
erikon
19. 06. 2009 13.09
Pravica je zmagala,saj se ve da je Iran že dolgo trn v peti Amerom in Izraelu,in da že dolgo delajo na spodkopovanju te države,toda zopet jim je spodletelo tem cionistom
Uroš Palhartinger
19. 06. 2009 12.49
Muslimani so najbolj pošteni ljudje, ne kradejo, ne lažejo, ne popivajo in ne ubijajo...
powerend
19. 06. 2009 09.42
Zdaj, ko je Ahmadinedžadu zmanjkalo streliva in ko se osladno, tako da dobiš sladkorno, neuspešno prilizuje moralnim zmagovalcem, je zategnjena duhovščina, da je še Rode v Vatikanu za njih pravi svobodnjak, v prvo bojno linijo poslala glavnega kanona. Postaja zanimivo, sploh ker bo govoril na univerzi, kjer so pred kratkim pretepali preveč s svojo glavo razmišljujoče študente! Bodo le ti lahko prisluhnili govoru, dajali vprašanja, brez straha in prisotnosti moralne in nevemkakšne verske policije?!?
izbruh@gmail.com
19. 06. 2009 09.42
Demokracija je naravna sovražnica vere - demokracija pomeni pogovarjanje o različnih pogledih na isto stvar, vera pa brezpogojno verovanje v eno samo resnico