Za 74-letnega Jacquesa Chiraca je bil Bruseljski vrh evropskih voditeljev zadnje formalno srečanje, ki se ga je udeležil kot predsednik. Dvakratni premier, potem pa še dvakratni vodja države je nedvomno pustil neizbrisen pečat tako v svoji domovini kot na mednarodni politični sceni. Čeprav so mu kritiki velikokrat očitali, da je politični kameleon, bo vedno ostal zvest povezovanju evropskih držav. "Evropa je bila sijajna pustolovščina. A ni bilo vedno lahko," je dejal.
Chirac priznava, da so mu bili tradicionalni Francozi, globoko navezani na lastno domovino in kulturo, na evropskih tleh trn v peti. Tako je leta 2005 doživel poraz, ki ga še danes obžaluje: padec referenduma o Evropski ustavi. "Lahko mi je žal, da nemara nisem naredil vsega, kar bi moral, da bi se izognil temu, kar je bilo slabo tako za Evropo kot za Francijo," pravi danes.
Od francoskega ne je Chirac v javnosti postajal vse bolj nepriljubljen, zato nihče več ne dvomi o njegovem odhodu iz politike. Dober mesec pred volitvami se tako analitiki sprašujejo, koga bo legendarni vodja francoske desnice podprl v boju za svojega naslednika.
Po predvolilnih raziskavah sicer še vedno najbolje kaže socialistki Segolene Royal, ki bi jo podprlo 23 odstotkov volivcev, in sedanjemu notranjemu ministru Nicolasu Sarkozyju, ki bi mu glas v prvem krogu namenilo 28 odstotkov Francozov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.