Velika Britanija žaluje za kraljico materjo

V Britaniji danes iskreno žalujejo za najbolj priljubljeno babico, vendar solza ni videti. Čustveno zadržani otočani kot da so potočili večino solza ob smrti mlade princese Diane. Mirna smrt 101. leto stare kraljice matere ni bila nepričakovana.
Pred gradom Windsor in drugimi palačami se je zbralo več sto ljudi, ki so se s cvetjem poklonili spominu na priljubljeno članico britanske kraljeve družine. Tudi britanski parlament, ki bi z delom sicer moral začeti šele 8. aprila, je prekinil velikonočne praznike in se bo v sredo sestal na žalni seji. Iz vsega sveta pa še naprej prihajajo izrazi sožalja ob smrti kraljice matere.
Kraljico mati, ki je v 102. letu starosti umrla v soboto med popoldanskim počitkom, bodo pokopali v grobnici Sv. Jurija na gradu Windsor, kjer počiva tudi njen pred 50. leti umrli mož, kralj Jurij VI. V krsto bodo morda položili tudi žaro njune hčere princese Margarete, ki je umrla februarja letos.
Pokopana bo z državniškimi častmi
Najbolj priljubljeno članico britanske kraljeve družine bodo pokopali z državniškimi častmi, kar bo po letu 1979 prvi pogreb te vrste in največji po smrti Winstona Churchila leta 1965.

Žalna slovesnost je načrtovana v londonski westminstrski opatiji, pogreb pa v kapeli Sv. Jurija na gradu Windsor pri Londonu. Krsto s pokojno kraljico mater bodo v torek z Windsorja, kamor so jo pripeljali danes, prepeljali v londonsko palačo Sv. Jamesa, kjer bo ostala do petka, ko jo bodo premestili v Westminster Hall. Tam bo ostala do ponedeljka zvečer, nato pa jo bodo prepeljali v westminstrsko opatijo.
Kraljica mati je med božičnimi prazniki hudo zbolela za močnim kašljem in infekcijo prsnega koša, v preteklih nekaj mesecih pa je postala izredno šibka. Po besedah tiskovnega predstavnika Buckinghamske palače se je njeno stanje v petek močno poslabšalo, zato so poklicali zdravnike, vendar pa je kraljica mati kljub temu umrla v soboto popoldan.
Njena smrt je že druga letos v britanski kraljevi družini. Pred slabima dvema mesecema, 9. februarja, je za posledicami kapi umrla njena 71-letna hčerka, britanska princesa Margareta.
Dolgo in bogato življenje
Britanska kraljica mati se je rodila 4. avgusta 1900 kot lady Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon. Kot deveta od desetih otrok stare škotske aristokratske družine, katere korenine segajo v začetek 14. stoletja, se je že pri desetih letih naučila tekoče govoriti francosko. Za njen 14. rojstni dan je izbruhnila 1. svetovna vojna, med katero so glavni družinski dvorec na Škotskem spremenili v bolnišnico, v kateri je negovala ranjence.
Ženina je iskala in našla v britanski prestolnici. Slovela je kot najboljša plesalka v Londonu. Sramežljivi in plahi yorški vojvoda, princ Albert, drugi sin tedanjega britanskega kralja Jurija V. in kraljice Mary, jo je kar trikrat zaprosil za roko in 26. aprila 1923 sta se vendarle poročila. Čez tri leta se jima je rodila prva hči, princesa Elizabeth Alexandra Mary, današnja britanska kraljica Elizabeta II., leta 1930 pa še druga hči, princesa Margaret Rose.
20. januarja 1936 je umrl kralj Jurij V. in kot kralj Edvard VIII. ga je nasledil njegov sin, glamurozni in priljubljeni valižanski princ, v katerega naj bi bila svojčas zaljubljena tudi kraljica mati, a se je kljub temu poročila z njegovim bratom. Kralj Edvard VIII. pa je 11. decembra 1936 abdiciral zaradi ustavne krize, ki jo je sprožila njegova želja po poroki z ameriško ločenko Wallis Warfield Simpson. Yorški vojvoda je tako čez noč postal kralj Jurij VI., njegova soproga Elizabeta kraljica, njuna starejša hči Elizabeta pa prestolonaslednica.
Brez njene karizme, odločnosti in zavedanja pomena medijev, bi britanska monarhija veliko težje preživela to ustavno krizo. Med prvo svetovno vojno je negovala ranjene britanske vojake, med drugo svetovno vojno pa dejavno podpirala soproga, ki je nepripravljen prišel na prestol. 13. septembra 1940 je bila tarča nemškega bombardiranja tudi Buckinghamska palača, kralj in kraljica pa sta bombardiranje prestala živa in zdrava. Kljub bombardiranju Londona se kraljevska družina ni hotela izseliti na varno. Tudi po 2. svetovni vojni, in potem, ko je pred 50 leti ovdovela, in je prestol zasedla njena starejša hčerka Elizabeth, je kraljica mati igrala pomembno vlogo najbolj priljubljene članice kraljevske družine, ki se v razliko od vseh drugih njenih članov ni nikoli z ničimer zamerila podanikom.
Charles je s sinovoma prekinil počitnice v Švici

Britanski prestolonaslednik, princ Charles in njegova sinova, princa William in Harry, so zaradi smrti kraljice mati predčasno zaključili zimske počitnice v švicarskih Alpah, kamor so prišli v četrtek. Novica o smrti njegove babice je princa Charlesa zelo pretresla, v Veliko Britanijo pa se nameravajo skupaj vrniti že v nedeljo zjutraj.
Britanski premier Tony Blair je ob smrti kraljice matere dejal, da je bila skupaj s soprogom, kraljem Jurijem VI., simbol poštenosti in poguma Velike Britanije. Njen pogum, ko med nemškim bombardiranjem med drugo svetovno vojno ni hotela zapustiti svojega moža in Londona, primerno ilustrira njen neukrotljiv značaj in duh britanskega naroda v njegovih najtemnejših urah, je dejal. Nekdanja britanska premierka lady Margaret Thatcher pa je dejala, da je smrt kraljice matere nenadomestljiva izguba.
Švedski kralj Carl XVI. Gustaf je v sporočilu za javnost britansko kraljico mati označil kot "veliko old lady", ki je bila znana po humorju in eleganci. Občudovali so jo vsi, deležna je bila dolgega in bogatega življenja, Veliki Britaniji pa je služila vse do konca, je še dejal švedski kralj.