
Ruski vojaki so ob koncu osrednje slovesnosti ob 60. obletnici konca druge svetovne vojne v Moskvi položili venec na grob neznanemu vojaku. Padlim se je poklonilo tudi več kot petdeset predstavnikov držav z vsega sveta, ki so se udeležili proslave ob šestdesetletnici konca druge svetovne vojne. Na grob neznanemu vojaku so položili rože. "Naša dolžnost se je spominjati vseh žrtev vojne," je dejal ruski predsednik Vladimir Putin.
Dodal je, da se bo Moskva "vedno spominjala" podpore Združenih držav, Velike Britanije in Francije pa tudi nemških in italijanskih antifašistov v boju proti nacizmu. Sprava z Nemčijo pa je po njegovem mnenju zgodovinski dogodek.

Slovesnost se je pričela s Putinovim nagovorom in enourno vojaško parado. Na njej je sodelovalo okoli 2500 vojnih veteranov, ki so se na vojaških vozilih popeljalo prek slavnostno okrašenega Rdečega trga. Za njimi pa je čez trg zakorakalo 7000 ruskih vojakov vseh rodov vojske.
Za konec so zapeli rusko vojaško pesem Dan zmage, ruska vojaška letala pa so v barvah ruske zastave - modra, rdeča in bela - obarvala nebo.
Ruska vojska je poskrbela tudi za lepo vreme, oblake so razgnali s posebnim postopkom obstreljevanja.

Množica pomembnežev
Deveti maj je svet dan, zmaga nad Hitlerjem pa je bila triumf pravičnosti. Naše bratstvo nima alternative, je dejal ruski predsednik. Prav zato je v Moskvo povabil tudi predstavnike držav, ki so se borile na strani nacistične Nemčije.
Tako so v Moskvo prispeli tako predstavniki zaveznic - med drugimi ameriški predsednik George Bush in francoski predsednik Jacques Chirac - kot tudi nemški kancler Gerhard Schröder, italijanski premier Silvio Berlusconi in njegov japonski kolega Džuničiro Koizumi. Slovenijo je zastopal predsednik države Janez Drnovšek.
Politiki so parado spremljali pred Leninovim mavzolejem. Da to med zahodnimi voditelji ne bi povzročilo nelagodnosti, pa so Rusi njegovo ime zakrili z veliko rdečo zvezdo.
Najhujši boji, največ žrtev

Od vseh zaveznic med drugo svetovno vojno je takratna Sovjetska zveza plačala najvišjo ceno. Umrlo je skoraj 27 milijonov njenih vojakov in civilistov, tam pa so potekali tudi najhujši boji. Prav zato so osrednjo svetovno proslavo ob dnevu zmage priredili v Moskvi. Predsednik Putin je dejal, da svet dolguje zahvalo padlim sovjetskim državljanom.
Varnostni ukrepi
Za varnost v ruski prestolnici je skrbelo kar 30 tisoč pripadnikov policije in varnostnih sil. Mestno središče so zaprli za promet, do Rdečega trga je bilo mogoče priti le s posebnimi dovolilnicami. Zračni prostor nad Moskvo je bil zaprt, rusko vojno letalstvo pa je imelo ukaz, naj sestreli vsako letalo, ki bi prepoved kršilo. Glavna skrb organizatorjev so bili morebitni napadi čečenskih skrajnežev.
Točno pred letom dni je namreč tako v Groznem bomba ubila takratnega čečenskega predsednika, še leto prej so zaradi napadov odpovedali proslavo.

Ruska policija je sicer tik pred začetkom slovesnosti priprla okoli petdeset privržencev skrajne levičarske Narodne stranke boljševikov ter predsednika skrajne komunistične mladinske organizacije Predstraža rdeče mladine Sergeja Udalcova, je poročal neodvisni radio Eho Moskve. "Oblast poskuša preprečiti shod Narodne stranke boljševikov in komunistov pred železniško postajo Beloruskaja pod geslom 'državni fašizem ne bo minil'," je za radio povedal predstavnik Narodne stranke boljševikov Aleksander Averin.
Omenjenega shoda naj bi se udeležil tudi Udalcov, vendar ga je policija prijela še pred odhodom od doma. Ostale so aretirali v njihovih stanovanjih, na sedežu Narodne stranke boljševikov ali pa na podzemni železnici.
Rusko-ameriško srečanje

Dan pred slavnostjo sta se v Moskvi sestala ruski in ameriški predsednik, Vladimir Putin in George Bush. Analitiki so pričakovali, da bo ozračje napeto, Bush je namreč podprl zahtevo baltskih držav, da se jim mora Rusija kot naslednica Sovjetske zveze opravičiti za njihovo petdesetletno zasedbo, kar Putin odklanja. Predsednika sta po srečanju izjavila, da je minilo v prijetnem vzdušju.
Obletnico konca druge svetovne vojne obeležili po vsem svetu
Šestdesete obletnice konca druge svetovne so se med drugim spomnili tudi drugod po svetu: na Češkem, Poljskem, v Gruziji, Indiji in Izraelu. Češki predsednik Vaclav Klaus je ob okrogli obletnici posvaril pred poskusi, da bi zgodovino napisali na novo. V govoru na slovesnosti v češkem Plznu je poudaril, da je to "največja nevarnost današnjega časa". Ob tem je Klaus še dejal, da se je potrebno za svobodo državljanov in demokracijo, ki sta edini zagotovili za mirno prihodnost, truditi vsak dan.
Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, ki se je v zadnjem trenutku odločil, da se ne bo udeležil današnje slovesnosti ob 60. obletnici konca druge svetovne vojne v Moskvi, je v Tbilisiju pozdravil prispevek Gruzijcev v drugi svetovni vojni. "Noben narod ni prispeval toliko k zmagi," je dejal Sakašvili na slovesnosti v Tbilisiju. "Preložil sem vsa potovanja, da bi ta dan preživel z vami," je dejal v govoru veteranom. Sakašvili se je odločil, da se ne bo udeležil slovesnosti v Moskvi zaradi zastoja v pogajanjih z Rusijo o umiku dveh ruskih vojaških oporišč iz Gruzije.

Na Poljskem pa so danes zahtevali, naj Rusija prizna pokol poljskih častnikov v Katinskem gozdu leta 1940. "Katin 1940 - sovjetski genocid" je pisalo na plakatih protestnikov, ki so se zbrali pred ruskim veleposlaništvom v Varšavi. Rusko pravosodje je nedavno končalo preiskavo o pokolu, ki ga ni označilo za vojni zločin. Zloglasna sovjetska tajna policija NKVD je po Stalinovem ukazu leta 1940 v Katinskem gozdu ubila več kot 5000 poljskih častnikov in intelektualcev.
Na konec druge svetovne vojne v Evropi so se spomnili tudi v Indiji. Tamkajšnji parlament se je z dvominutnim molkom spomnil na indijske vojake, ki so padli med drugo svetovno vojno. "Zmaga nad fašizmom je navdih za milijone po svetu za pravico, svobodo in enakopravnost, tudi v Indiji," je dejal predsednik spodnjega doma parlamenta Sommath Chatterjee. Indijski premier Manmohan Singh pa je med 50 voditelji vlad in držav, ki so se danes v Moskvi udeležili osrednje slovesnostih ob 60. obletnici konca druge svetovne vojne.
V Izraelu so na današnji dan pripravili številne slovesnosti v spomin na veterane druge svetovne vojne in žrtve holokavsta. Izraelski obrambni minister Šaul Mofaz, veleposlaniki tujih držav in več sto judovskih veteranov so bodo danes zbrali na slovesnosti v muzeju Jad Vašem v Jeruzalemu, ki je največji muzej holokavsta na svetu. Napovedan pa je tudi pohod v središču Jeruzalema v spomin na konec druge svetovne vojne.