Tujina

Slovesnosti ob začetku vojne

Berlin/Varšava, 01. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Danes mineva 65 let od začetka druge svetovne vojne. Nemčija je 1. septembra 1939 brez vojne napovedi začela pohod na Poljsko.

Italijanski kralj Vittorio Emanulle III, Adolf Hitler in Benito Mussolini (foto: Reuters)
Italijanski kralj Vittorio Emanulle III, Adolf Hitler in Benito Mussolini (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Do konca vojne in zloma Tretjega rajha maja 1945 je v spopadih, koncentracijskih taboriščih in pregonih umrlo več kot 50 milijonov ljudi.

V šestih letih in enem dnevu, kolikor je druga svetovna vojna trajala, je ves svet doživljal pekel. Njena zapuščina: več kot 19 milijonov mrtvih vojakov, skoraj 15 milijonov mrtvih civilistov, devet milijonov umrlih v koncentracijskih taboriščih, stotisoči mrtvih zaradi obeh atomskih bomb.

Auschwitz - koncentracijsko taborišče, kjer so med drugo svetovno vojno bili zaprti tudi Slovenci
Auschwitz - koncentracijsko taborišče, kjer so med drugo svetovno vojno bili zaprti tudi Slovenci FOTO: Reuters

Vojna, ki je divjala od septembra 1939 do avgusta 1945, je bila namreč totalna, in sicer z več vidikov. Z geografskega, ker ni prizanesla nobeni celini, z gospodarskega, ker države še nikoli niso proizvajale toliko kot v času vojne, z ideološkega, ker so jo bojevali v imenu nasprotujočih si idealov (svoboda proti nacionalizmu, demokracija proti diktaturi) in z demografskega, ker so v njej neposredno sodelovali civilni prebivalci, ki so bili tarča bombardiranj, žrtve prisilnih selitev in tujih represivnih uprav ter ki so jih mučili in ubijali iz političnih ali rasnih razlogov.

Nemci in Poljaki obeležili začetek vojne

Okrogle obletnice se je sicer spomnil tudi papež Janez Pavel II., ki je na Poljsko svojim rojakom poslal pozdrave in ponudil molitev za mrtve.

Na Poljskem in v Nemčiji so danes obeležili 65. obletnico začetka druge svetovne vojne. Poljski premier Marek Belka je ob tej priložnosti v Gdansku, na kraju, kjer je nemška bojna ladja začela streljati na Poljsko skladišče streliva, s čimer se je začela druga svetovna vojna, odkril nov spomenik, nemški zunanji minister Joschka Fischer pa je medtem položil venec ob spomeniku na žrtve fašizma v Berlinu Neue Wache. Obletnico začetka vojne so zaznamovali tudi v drugih evropskih mestih.

Slovesnost v Gdansku, na kateri je poljski premier odkril obelisk z belim orlom, simbolom Poljske, se je začela natanko ob 4.45; to je ob času, ko so Nemci 1. septembra 1939 prvič odprli ogenj na skladišče streliva na polotoku Westerplatte v pristanišču mesta Gdansk. Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski pa je nato v Wielunu, prvem poljskem mestu, ki so ga bombardirala nemška letala, podelil medalje poljskim veteranom. Prvi dan napada na Poljsko je sicer umrlo skoraj dva tisoč ljudi, uničeno pa je bilo 70 odstotkov mesta Wielun.

Fischerja pa sta v Berlinu pri obeležitvi začetka druge svetovne vojne spremljala poljski veleposlanik v Nemčiji Andrzej Byrt ter predsednik nemške socialdemokratske stranke Franz Muentefering. Pri komemoraciji so bili prisotni tudi predstavniki veleposlaništev Francije, Rusije, Avstrije, Litve, Češke, Belorusije in Ukrajine. V Berlinu so danes predvidene tudi druge slovesnosti v spomin na nemški napad na Poljsko, ki je sprožil drugo svetovno vojno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta