Slovenski premier Janez Janša se je v okviru današnjega enodnevnega obiska na Malti ob uradni slovesnosti po vstopu v območje evra sestal s svojim gostiteljem, malteškim premierom Lawrencem Gonzijem. Sogovornika sta na dvostranskem srečanju med drugim spregovorila o izkušnjah pri uvajanju skupne evropske valute.

Janša, ki ga na Malti spremlja tudi finančni minister Andrej Bajuk, je poudaril, da je Malta s prevzetjem evra 1. januarja letos dosegla velik dosežek. To pa bo tudi ena tistih stvari, ki jih bodo številni turisti najprej opazili ob prihodu v to sredozemsko otoško državico.
''Podatki kažejo, da so temelji gospodarstva v EU in evro območju trdni. Obstajajo pa tveganja povezana s pretresom na finančnih trgih na katere moramo biti še naprej pozorni in ki lahko vplivajo na zmanjšanje gospodarske rasti. Strinjamo se z odločitvami Evropske centralne banke povezanimi s finančnim pretresom. Prav tako menimo, da so njene analize kot tudi neodvisne odločitve glede politike inflacije pravilne. Naraščajoče cene nafte predstavljajo razlog za zaskrbljenost na svetovnem nivoju. Menjalni tečaji pa bi morali odražati trdnost gospodarstev, zato je na tem področju potrebno voditi tesen dialog z ostalimi državami,'' je povedal Bajuk.
Na novinarsko vprašanje o povezavi med inflacijo in uvedbo evra je slovenski premier med drugim odgovoril, da je prevzem evra k lanski visoki rasti cen v Sloveniji prispeval le manjši delež. Največji delež gre, kot je dejal, pripisati podražitvam hrane in nafte.
Dvojno označevanje
Malteškemu kolegu je slovenski premier priporočil, naj mehanizem dvojnega označevanja cen ohranijo čim dlje, saj to omogoča potrošnikom, da primerjajo cene. V Sloveniji je bilo dvojno označevanje cen obvezno le pol leta po uvedbi evra, je dejal Janša in dodal, da bi bilo bolje, da bi to obdobje trajalo vsaj eno leto.
"Tako kot pri nas, je bil tudi tu začetek pri prevzemu evra zelo dober," je ob robu slovesnosti povedal finančni minister Bajuk in dodal, da se Malta uči tudi iz naših izkušenj.
"Obstajajo isti dvomi in težave, kaj se bo zgodilo z inflacijo, ki se je na področju hrane pojavila povsod. Pričakujemo, da tukaj ne bo tako kot v Sloveniji, kjer je šlo še enkrat hitreje kot drugod - to so naše domače strukturne težave, ki so stvar konkurence v naših verigah trga hrane," je še dejal minister.
Malta vesela obiska
Maltežani so bili obiska slovenske delegacije še posebej veseli, saj je Slovenija lani kot prva novinka v EU uvedla evro in ve, koliko truda je potrebnega za izpolnitev zahtevnih ekonomskih kriterijev za vstop v območje evra.
Po dosedanjih podatkih uvajanje evra na Malti poteka brez večjih težav, je ocenil Gonzi in dodal, da so zaenkrat zabeležili le nekaj posameznih primerov zlorab.
Gonzi je tudi navedel različne ukrepe, ki jih je Malta sprejela pred uvedbo evra, da bi se obvarovala pred morebitnimi zlorabami. Med temi ukrepi so tudi posebni dogovori z gospodarskim sektorjem, s katerimi so se ti obvezali, da ne bodo zlorabili uvedbe evra v obliki zaokroževanja cen navzgor oziroma podražitev. K temu se je zavezala tudi vlada sama.
Bdenje nad podražitvami

Poleg tega je dejal, da so se zaradi zelo dobrega dela nacionalnega odbora za uvedbo evra odločili, da bodo slednjega obdržali oziroma preoblikovali v agencijo, ki bo budno bdela nad podražitvami oziroma zaokrožitvami cen navzgor.
Predsednika vlad sta se dotaknila tudi prioritet slovenskega predsedovanja Svetu EU, pri čemer je Janša izpostavil Zahodni Balkan. Spregovorila sta tudi o vprašanju priseljevanja, ki po Janševih besedah ne predstavlja težave samo za Malto, Španijo in nekatere druge sredozemske države, ampak je to pereča tema za vso Evropsko unijo. Slovenija si bo, tako Janša, v sledečih mesecih prizadevala za povečanje zavesti o potrebi po solidarnosti na tem področju.
Slovenski premier je dvostransko sodelovanje med državama ocenil kot odlično ter dodal, da imata državi veliko možnosti za okrepitev gospodarskega sodelovanja.
Malta ima evro

Malta je s 1. januarjem hkrati s Ciprom vstopila v območje evra, ki tako zdaj šteje že 15 držav. S tem sta se obe državi natanko leto dni po tistem, ko je evro kot prva novinka v EU uvedla Slovenija, pridružili območju evra.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.