"Z globoko žalostjo sporočam, da so moja draga žena Blanka, sin Martin in hči Michala umrli v letalski nesreči v Adis Abebi," je tragično novico na Facebooku kar sam potrdil slovaški poslanec Anton Hrnko.
Njegovi najbližji so bili med 157 potniki in člani posadke za zdaj še nepojasnjene nesreče Boeinga 737-8 MAX etiopske letalske družbe Ethiopian Airlines. Novo, šele nekaj mesecev staro letalo je strmoglavilo le nekaj minut po vzletu iz etiopske prestolnice, pilot pa naj bi javil težave in prosil za dovoljenje, da se vrne na izhodiščno letališče. Letalo je bilo sicer na poti v Nairobi.
Med žrtvami letalske nesreče je tudi 51-letni Nemec Norman T., ki je zadnjih 20 let kot evangeličanski duhovnik deloval v St. Ruprechtu pri Beljaku na avstrijskem Koroškem.
Ko se je nesreča zgodila, je bil oče treh otrok na poti na strokovno konferenco v kenijskem Nairobiju. Kot poroča krone.at, se je njegov kraj zavil v črnino, da je bil res na krovu letala, pa je medijem potrdi pretreseni škof Michael Bünker. "Z mislimi smo pri njegovi soprogi Astrid, trije otroci so ostali brez očeta," je dodal Bünker. Njegovi znanci pravijo, da so ob novici ostali brez besed, da gre za hudo katastrofo. Normana pa opisujejo kot dostopnega, simpatičnega človeka, ki je pomagal številnim.
Preživelih ni bilo
Nesreče ni preživel nihče. Potniki so prihajali iz kar 35 držav. Največ umrlih, 32, je iz Kenije, na letalu je bilo tudi 18 Kanadčanov, devet Etiopijcev, po osem Kitajcev, Američanov in Italijanov, po sedem Francozov in Britancev, šest Egipčanov, pet Nemcev, po štirje Indijci in Slovaki, po trije Rusi, Avstrijci in Švedi ter po dva Španca, Izraelca, Maročana in Poljaka. Po enega državljana pa so izgubili Belgija, Norveška, Irska, Srbija, Nigerija, Uganda, Togo, Somalija, Sudan, Ruanda, Mozambik, Džibuti, Savdska Arabija, Jemen, Indonezija in Nepal. Ena od žrtev je imela potni list Združenih narodov, sicer pa je mednarodna organizacija izgubila kar 19 članov svojega osebja.
Boeing 737 MAX je eno najnovejših in najnaprednejših komercialnih potniških letal na svetu, vendar je na Boeing padla senca dvoma zaradi njegovih morebitnih tehničnih pomanjkljivosti. Spomnimo, to ni prva nesreča, v katero je bil vpleten Boeing 737 MAX. Lanskega oktobra je enako letalo indonezijske letalske družbe Lion Air izginilo z radarjev 12 minut po vzletu iz Džakarte. V nesreči je tedaj umrlo vseh 189 ljudi na krovu. Etiopija in tudi Kitajska sta se zdaj odločili, da prizemljita vsa letala tega modela.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.