Cene so nekateri med njimi že zvišali, nekateri prav z julijem, v povprečju za 20 do 30 odstotkov. Petrol naj bi jih še enkrat zvišal septembra, medtem ko je Gen-i kot največji trgovec napovedal zvišanje z avgustom. Višjo položnico, za katero pri Gen-i pravijo, da bo znesek na položnici višji za 18 odstotkov, bodo odjemalci videli septembra.
"Ta podražitev je prva po devetih letih. Torej devet let Gen-I ni dražil električne energije in še več: Ostajamo še vedno najcenejši. Pa tudi poskrbeli smo, predvsem z našim mednarodnim trgovanjem, da cen ne bomo dvigali dodatno do konca leta. Ko govorimo za povprečnega odjemalca v Sloveniji, bo ta dvig približno 18 odstotkov," pojasnjujejo pri Gen-I.
Kakšne so trenutne cene pri različnih ponudnikih?
Primerjali smo cene šestih največjih trgovcev električne energije: Gen-I, ki ima 29,4-odstotni tržni delež, ECE v lasti HSE, ki ima skoraj 15-odstotni tržni delež, E3 v lasti Petrola s 14-odstotnim tržnim deležem, Energije Plus v lasti HSE s skoraj 13-odstotnim tržnim deležem, Elektro Energije v lasti Petrola z 11-odstotnim tržnim deležem.
Pri Gen-I stane megavatna ura po dnevni tarifi trenutno 106 evrov, 73 evrov pa v nočnem času. Povprečno slovensko gospodinjstvo, ki šteje tri člane, tako na mesec za račun za elektriko pri Gen-I trenutno odšteje 66 evrov.
Petrol je cene zvišal že decembra lani, cena za megavatno uro po dnevni tarifi je 114 evrov, po nočni pa 73 evrov za megavatno uro. Mesečni račun po enotni tarifi po primerjalniku na Agenciji za energijo tako trenutno znaša 65 evrov.
E3 v lasti Petrola ima ceno podnevi od 150 do 268 evrov za megavatno uro, nočno pa od 24 do 150 evrov. Ceno je s 1. julijem, ki se bo poznala avgusta, dvignil že drugič letos. Trenutni mesečni strošek z najugodnejšo ponudbo za tričlansko gospodinjstvo znaša 70 evrov.
Elektro Energija ima ceno 146 evrov podnevi in 110 evrov ponoči. Cenik so spremenili s 1. julijem, kar pomeni, da se bo dvig poznal avgusta. Pri njih trenutni mesečni strošek za elektriko znaša 80 evrov.
ECE ima trenutno ceno 205 evrov za megavatno uro podnevi in 139 evrov za megavatno uro ponoči. Tričlansko gospodinjstvo po primerjalniku cen trenutno pri njih odšteje 94 evrov na mesec.
Pri Energiji plus, prav tako v lasti HSE, stane megavatna ura 204 evre podnevi in 134 evrov ponoči. Tričlansko gospodinjstvo odšteje za mesečno položnico za elektriko prav tako 94 evrov.
Morda pa bomo morali resnično postati manj malomarni oziroma racionalnejši pri porabi.
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.