V nemškem Frankfurtu od včeraj potekajo "transnacionalni dnevi akcij proti politikam zategovanja pasov in krizni diktaturi". Akcije bodo potekale vse do sobote. Tam so tudi slovenski aktivisti.
"Namen dnevov akcije je z raznimi dogodki in intervencijami opozoriti na poskuse finančnega kapitalizma, da si dokončno v celoti prilasti oblast nad vsemi področji družbenega življenja. V primeru, da ti poskusi uspejo, bomo v prihodnje vsi živeli veliko težje," so sporočili iz slovenskega gibanja 15o. Opozarjajo tudi, da so nemške oblasti prepovedale akcije in proteste, trenutno pa je dovoljena le sobotna demonstracija. "Njihov odziv pomeni suspenz demokracije ter jasen in grob odvzem pravic do protesta, izražanja in združevanja," odziv nemških oblasti komentirajo v omenjenem gibanju.
Tako je bil danes napovedan javni protest na Paulsplatzu, ki je eden od osrednjih mestnih trgov. "Z njim se je hotelo izraziti nasprotovanje zoper kratenje pravice do protesta. Udeležencem in udeleženkam ni bilo jasno, ali je tudi ta protest prepovedan, saj odločitev sodišča se ni bila izdana," pravijo v gibanju 15o.
A policija je številnim, ki so se zbirali v mestu, preprečila prihod in udeležbo na Paulsplatzu. "Izdala jim je prepovedi približevanja določenim krajem v središču mesta za obdobje do 24 ur, nekaj deset pa jih je tudi pridržala," dodajajo.
"Kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh, je nejasno. Očitno pa je, da se bo s suspenzom demokracije še naprej onemogočalo vse oblike izražanja stališč in javnega zbiranja, ki nasprotujejo politikam, ki so neučinkovite, ne uživajo pa tudi praktično nikakršne javne podpore," so zaključili v gibanju 15o.
Sicer naj bi policisti danes aretirali oziroma pridržali številne aktiviste, ki so se želeli udeležiti protestnih akcij in shodov.
Sara iz 15o je za 24ur.com dejala, da je policija danes pridržala nekaj deset ljudi, med njimi je tudi nekaj slovenskih državljanov. Trenutno ne vedo, kje so njihovi kolegi in kaj se dogaja z njimi, a dodaja, da niso storili nič prepovedanega. Gre za to, da nemški policisti popisujejo ljudi in jih opozarjajo, da se ne smejo pojaviti na določenih krajih v mestu. S tem pa je kršena njihova pravica do mirnega nasprotovanja politikam zategovanja pasu, dodaja naša sogovornica, ki pravi tudi, da so protestniki danes s pasivnimi oblikami upora izražali svoja stališča. Množica je bila mirna in ni na kakršen koli način izzivala policiste k posredovanju.
Aktivisti iz različnih držav na Twitterju objavljajo, da so policisti po zvočnikih pozivali protestnike, naj se razidejo in umaknejo šotore, ki so jih postavili v središču mesta. Aktivisti ob tem poudarjajo, da tudi v primeru, če bi se želeli umakniti, tega ne morejo storiti, saj so jih policisti, ki so v polni opremi, obkolili z vseh strani.
Aretacije so se vrstile že včeraj
Že včeraj naj bi po neuradnih informacijah nemški policisti prijeli 28 ljudi, kar 560 pa so jih popisali. Protesti naj bi potekali vse do konca tedna, vodstvo ECB pa je včeraj v sporočilu za javnost zapisalo, da bodo med protesti poskrbeli za varnost zaposlenih in obiskovalcev.
Akcije v Frankfurtu so se začele 16. maja, zaključile pa naj bi se v soboto. V mestu so se zbrala gibanja, mreže ter posamezniki in posameznice, ki nasprotujejo krizni diktaturi.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.