Kot poroča časnik Večer, so slovenski vojaki v Libanonu padli v zasedo. Predstavnik za stike z javnostjo na Slovenski vojski Simon Korez je za naš portal povedal, da razloga za preplah vendarle ni. "Vsi pripadniki Slovenske vojske, ki so bili udeleženi v incidentu, to je devet vojakov, so živi in zdravi," je dejal Korez.
"Vojaki v Libanonu delujejo v zahtevnem okolju, kjer pogosto prihaja do incidentov, ki so povezani s tamkajšnjimi domačini. Tako je bilo tudi tokrat. Ko so se naši vojaki vračali s patrulje, jih je zaustavila vaška milica, ki je na oklepnik metala kamenje in palice. Vojaki so skupino zaobšli, na poti do oporišča pa sta jih ustavili še dve takšni milici," je povedal Korez. Do fizičnega kontakta ni prišlo: "vojaki iz vozila niso izstopali, ima pa hummer nekaj prask od udarcev, ki so jih zadale te tri razbijaške skupine," je še pojasnil Korez. Kot so še sporočili z generalštaba Slovenske vojske, pa so vojaki v neposredni bližini slišali "strele, ki so prihajali iz neznane smeri".
Vseh 15 pripadnikov Slovenske vojske sicer ostaja v Libanonu, kjer še naprej opravlja redne naloge.
Slovenski vojaki so v Libanonu stalno prisotni od leta 2006
Izrael je zaradi napadov Palestinske osvobodilne organizacije leta 1978 vkorakal v Libanon, da bi uničil palestinska oporišča. Varnostni svet OZN je dosegel prekinitev spopadov in ustanovitev ter poznejšo napotitev sil UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) v južni Libanon. Prvotni namen je bil nadzor umika izraelskih oboroženih sil iz Libanona in premirja med državama, vendar so nestabilne razmere zahtevale stalno navzočnost sil OZN.
Slovenska vlada je 7. septembra 2006 sklenila, da na operacijo UNIFIL napoti slovenske vojske in s tem prispeva k reševanju razmer v Libanonu. Prvi pripadniki Slovenske vojske so se operacije udeležili decembra 2006. Trenutno je v Libanonu 15 pripadnikov Slovenske vojske. Nastanjeni so v vojaškem oporišču v Shami, na jugu Libanona, kjer je močno prisoten libanonski Hezbolah, organizacija, ki ima tako svoje politično kot tudi militantno krilo. Več držav si tudi prizadeva, da mednarodna skupnost uvrsti Hezbolah na seznam terorističnih organizacij.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.