
Češko predsedstvo Evropske unije je v Bruslju pripravilo razstavo z naslovom Entropa, ki jo je opisalo kot "igrivo analizo nacionalnih stereotipov in izvirnih značilnosti posameznih kultur".
Slovenija je predstavljena z napisom "Prvi turisti so bili tukaj leta 1213". ''Uporabil sem besedilo slovenske turistične agencije za izhodišče analize slovenske nacionalne identitete. Podatki kažejo, da so bili prvi turisti v Sloveniji leta 1213, ko so v eni izmed postojnskih jam pustili sporočilo o svojem obisku. Odkritje, da smo nedvomno potomci prvih turistov, je zgovorno: nase gledamo z vidika tujih obiskovalcev. To je strategija, povezana z naslado masturbacije: roko, ki jo uporabljamo kot avtoerotično stimulacijo, vidimo kot roko drugega. Našo lastno nacionalno identiteto vidimo podobno, kakor da smo turisti na lastni zemlji,'' je v brošuri opisal umetnik Erwin Mrkosek, avtor ''entropske Slovenije''.
Češka sicer ni prizanesla nobeni članici. Njena umetniška razstava prikazuje Bolgarijo kot velikansko turško stranišče, Nizozemska je skoraj popolnoma pod vodo, vidijo se le vrhovi minaretov, Italija je eno veliko nogometno igrišče, Španijo so njeni gradbeniki popolnoma zacementirali, Velika Britanija je popolnoma izginila z evropske celine, Švedska je en velik karton iz Ikee, Nemčija je križišče devetih avtocest, Belgija je bonboniera, Danska je sestavljena iz lego kock, Romunija je grad grofa Drakule, prikaz Poljske je provokacija cerkve, Francija pa je predstavljena z velikim transparentom, na katerem piše "Stavkamo!".
Evropa brez ovir?
Razstava v preddverju palače Justus Lipsius, v kateri zasedajo ministri in voditelji EU, prikazuje izzivalne portrete posameznih članic skozi oči različnih umetnikov. Zanjo naj bi se češko predsedstvo odločilo iz preprostega razloga – ''da bi vzbudilo interes javnosti v Evropski uniji''. "Stereotipi so pregrade, ki jih je treba porušiti," je geslo "sodobne umetniške inštalacije", ki se nanaša na geslo češkega predsedstva Evropa brez pregrad.
Vsako predsedstvo da palači svojevrsten pečat, a ti običajno niso provokativni. Slovenija je palačo odela v belo-modre barve svojega loga, s čimer je želela, da bi v njej "zavel svež, dinamičen, mlad duh in skozi to tudi slovenski duh mlade in uspešne države". Francija pa je v preddverju napihnila ogromen balon v barvah svoje zastave.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.