Dejstvo, da so zabave od začetka koronavirusa odsvetovane, druženja izven svojega mehurčka pa več kot mesec dni tudi prepovedana, ne ustavi lastnikov mobilne aplikacije Tabler, ki na družbenih omrežjih poziva k prirejanju zabav v domačem stanovanju. Te dni delijo nasvete, kako zabavo organizirati in s tem tudi dobro zaslužiti. "Mislim, da nihče, ki bi šel na takšno zabavo, tja ne bi šel z masko in se definitivno ne bi trudil držati medosebne razdalje. In v teh primerih je tveganje za prenos okužbe, če je okužena oseba tam, ekstremno visoko," opozarja Mateja Logar z infekcijske klinike ljubljanskega UKC.
Čeprav so objave v angleškem jeziku, za aplikacijo Tabler stojita Slovenca, brata Eferl. Starejši od njiju, 33-letni Alan Amadej, je javnosti sicer bolj kot po podjetništvu znan po povzročitvi nesreče iz malomarnosti leta 2013, ko je do smrti zbil 74-letno peško. Bil je tudi eden ključnih akterjev v treh projektih s kriptovalutami, ki so se izkazali za t. i. piramidne prevare. A brata Eferl nista edina, ki se spogledujeta s kršenjem koronskih pravil. "Še vedno se dogajajo kršitve, zbiranja v zasebnem prostoru, tudi kakšna zabava," potrdi tudi Tomaž Pečjak, namestnik generalnega direktorja Policije, a pravi, da je druženj iz tedna v teden manj.
"Policisti pa smo bili tudi že tarča napadov na kakšnem ukrepanju ali pa se ljudje niso odzvali na pozive," še pove Pečjak. Navedbe potrdi tudi Boštjan Skrbinšek s PU Ljubljana: "Zabeležen je kakšen posameznik, ki se nedostojno vede. Po navadi imajo različne izgovore, navadno pa ne povedo, zakaj je prišlo do kršitve oziroma zakaj se družijo."
V Tablerju medtem odgovarjajo, da so njihovi pozivi namenjeni predvsem Američanom, saj nočno življenje v ZDA živi kljub pandemiji, a če pogledamo objave, ki so jih z družbenih omrežij že umaknili, vidimo, da so vse cene navedene v evrih in ne v ameriških dolarjih, zato ta izgovor v resnici ne pije vode. "Na ta način se ta prekinitev kroženja virusa dogaja počasneje, kot bi si vsi želeli. Takšno vedenje je v teh časih zelo neodgovorno," še dodaja Logarjeva.
Tako kot je neodgovorno tudi to, da bi na račun zdravja drugih na koncu še služili. Virus namreč ne počiva in ne izbira.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.